دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تفسیر قرآن پاک

تفسیر قرآن پاک

ناشر: بنیاد فرهنگ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 100
اندازه کتاب: رحلی گالینگور - سال انتشار: 1346 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 108366

 دست دوم - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

چاپ گراور (عکس) از روی نسخه ای محفوظ دانشگاه لاهور

این تفسیر قطعه‌ای از تفسیری بی‌نام به فارسی است که ظاهراً در اواخر قرن چهارم یا اوایل قرن پنجم نوشته شده است. چاپ عکسی از روی نسخه‏ ای محفوظ در دانشگاه‏ لاهور از انتشارات بنیاد فرهنگ ایران است. مجتبی مینوی در مقدّمه‏ ای که بر این‏ چاپ نوشته‏ اند تألیف کتاب را هم‏ عصر با کتب اواخر قرن چهارم و اوایل قرن‏ پنجم هجری دانسته‏ اند و احتمال داده‏ اند که محلّ تألیف آن شاید مشرق فلات ایران‏ از خراسان تا غزنین بوده باشد. همچنانکه از اشارات خفیفی‏ که درباره یکی دو تن از قبیل قاضی بوعاصم یا خواجه ابوجعفر مفسّر در این تفسیر آمده است، متأسّفانه نمی‏ توان به حّل مسأله مؤلّف تفسیر و زمان واقعی او پی برد. درباره تاریخ کتابت آقای مینوی حدس زده‏ اند که به احتمال قوی باید قبل از 450 هجری باشد و سبک خط که متن آیات به کوفی و تفسیر به نسخ قدیم است‏ بزرگ‌ترین مؤیّد این حدس است؛ ولی آنچه جالب توجّه است تمییز میان ج و چ و ب و پ و ز و ژ به سه نقطه است و نیز نوشتن ذال‌های فارسی به دال است که رسم الخط عمومی نسخه‏ های خطی از قرن هشتم و نهم به بعد است.

آقای مینوی در مقدّمه‏ ای که بر این‏ چاپ نوشته‏ اند تألیف کتاب را هم ‏عصر با کتب اواخر قرن چهارم و اوایل قرن‏ پنجم هجری دانسته‏ اند و احتمال داده ‏اند که محلّ تألیف آن شاید مشرق فلات ایران‏ از خراسان تا غزنین بوده باشد.همچنانکه ایشان مرقوم فرموده ‏اند از اشارات خفیفی‏ که دربارهء یکی دو تن از قبیل قاضی بو عاصم یا خواجه ابو جعفر مفسّر در این تفسیر آمده است متأسّفانه نمی‏ توان بحّل مسألهء مؤلّف تفسیر و زمان واقعی او پی برد. آقای مینوی به بعضی از نکات رسم الخط که در این کتاب به کار رفته است اشاره‏ فرموده ‏اند و پس از آن بعضی خصوصیّات لغوی آن را بیان کرده ‏اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات