كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تفسیر سوره یوسف با بهره گیری از تورات و نوشته های یهود

تفسیر سوره یوسف با بهره گیری از تورات و نوشته های یهود

نویسنده: مراد اورنگ
خطاط: محی الدین صالحی
ناشر: مروی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 290
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

در این کتاب مولف با استفاده از منابع فقه اسلامی, همچنین کتاب عهد عتیق(تورات) به شرح و تفسیر قصه حضرت یوسف(ع) برآمده است .  مولف ذیل یک یا چند آیه از سوره یوسف(ع) به ترجمه و تفسیر آن اشاره نموده, در پاره‌ای موارد مطالبی به صورت پاورقی نقل می‌کند .همچنین با مقایسه‌ای میان آن چه در قرآن آمده و آن چه در تورات مندرج است وجه تمایز این دو قول را شرح می‌دهد ...

مباحث مفهوم مکر زنان براساس سوره یوسف با نخستین تفاسیر قرآنی آغاز می ‏شود. این تفسیرها تأکید قرآن بر طرح آزمایشِ نبی را به صورت داستانی دارای فایده اخلاقی درباره خطرات شهوت و مکر زنان (که لازمه آن کیفر است) در می‏ آورند، آن هم از طریق درج نه تنها شرح و تفصیلی از روایات یهود (مِدرَش) ، بلکه با وارد کردن برخی ویژگی ‏های مهم یکی از انواع دیگر ادبی یعنی حکایات اخلاقی درباره مکر زنان یا کَیْدُالنِّساء که پاره‏ ای از آنها از قصّه‏ های توراتی کهن ‏ترند و چه بسا از اصل مصری، پهلوی یا هندی باشند.

 با درج این حکایات، قصّه قرآنی یوسف با درون مایه ‏ای اسلامی و با یه بیست و هشتم سوره یوسف (اِنَّ کَیْدَکُنَّ عَظیمٌ "که مکر و حیله زنان بزرگ است) که به عنوان شهادت پروردگار به نفع مضمون این گونه قصّه ‏ها، معنا و محوریّت تازه ‏ای می‏ یابد، بعدها به صورت زمینه اسلامی آن قصّه‏ ها درمی ‏آید.

قصّه یوسف و زلیخا، به عنوان یکی از قصّه‏ های پیامبران، غالبا برحسب داستان ‏های پیشین توراتی و تفاسیر یهودی و حتّی در پاره ‏ای موارد، مصری مطالعه و بررسی شده است. امّا، در متن این قصّه، اشاراتی هست دالّ بر آن که در تفاسیر به آن قصّه مطالبی افزوده شده‏اند (مانند ورود دایه زلیخا در داستان یا پیشنهاد زلیخا به یوسف که شوهرش را بکشد و خود به جای او بنشیند) که چه بسا تا حدودی در ارتباط با نوشته‏ های مربوط به مکر زنان افزوده شده‏ اند؛ داستان‏ هایی که به صورت قصّه‏ های عامیانه اخلاقی در قالب هسته ‏ای اوّلیّه وجود داشته، که بعدها براساس آن، قصّه ‏های بسیاری با درس‏ های اخلاقی خاص ساخته شده ‏است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تفسیر سوره یوسف با بهره گیری از تورات و نوشته های یهود

  • ناشر: مروی
  • کد کتاب: 102348 - 106/8
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مراد اورنگ, محی الدین صالحی, یوسف و زلیخا, قصه های قرآن, داستان های مذهبی, تورات, داستان های پیامبران, یهودیت, دین یهود, کتاب های نایاب, کتاب تفسیر سوره یوسف با بهره گیری از تورات و نوشته های یهود