دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تعهد اهل قلم

تعهد اهل قلم

نویسنده: آلبر کامو
مترجم: مصطفی رحیمی
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 282
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

آلبر کامو (1913-1960) در آفرینش مجموعه ای از آثار که شگفتی و پوچ بودن وجود را تحریک می کنند یکه تاز است و هیچ نویسنده ای را یارای پیشی گرفتن از او نیست. "تعهد اهل قلم" مقاله های متعدد و مرتبط با مضمون از سراسر دوران نویسندگی "آلبر کامو" را گردآوری می کند که دامنه ی اندیشه ی اجتماعی و سیاسی وی را منعکس می سازد. این مجموعه محوری متعهد، رادیکال و بی تردید از "آلبر کامو" است که قلم او را در حمایت از حقوق بشر ، مقاومت در برابر فاشیسم و خلق هنر در خدمت عدالت به تصویر می کشد.

اثر پیش رو دربر گیرنده ی بخشی از تأثیرگذارترین و ماندگارترین نوشته های سیاسی و اجتماعی از نویسنده ی نامدار و برنده ی جایزه ی نوبل ، محقق برجسته "آلبر کامو" می باشد که تحت عنوان "تعهد اهل قلم" تنظیم و منتشر شده است.کتاب مجموعه از 32 مقاله است در قالب 4 بخش نقد و نظر، نظریه های ادبی، مقاله های سیاسی و چند مصاحبه.

از نکات جالب کتاب "تعهد اهل قلم"، طیف وسیعی از مقالات، جستارها و سرمقاله های "آلبر کامو" است که به طرز تکان دهنده ای، به مشکلات و مسائل عصر حاضر مرتبط هستند. در بخش نخست این اثر نقدها و نظریاتی از "آلبر کامو" آمده است که بر افرادی همچون داستایفسکی و باکونین و همچنین برخی از آثار شخص "کامو" نظیر "طاعون" و "بیگانه" نوشته شده است.

قسمت بعدی اثر به نظریه های ادبی اختصاص دارد و خطابه ی نوبل او نیز در این قسمت آورده شده است. پس از آن مقاله های سیاسی "آلبر کامو" پیرامون مسائلی چون نان، آزادی، عدالت و دموکراسی گردآوری شده است و در بخش آخر کتاب چند مصاحبه ی مهم و برتر، پایان بخش "تعهد اهل قلم" خواهد بود....

خطابه نوبل فرزانه ای مشرق زمینی همواره در دعاهای خود از خداوند می خواست که او را از زندگی کردن در عصری جالب معاف فرماید. چون ما فرزانه نیستیم، مقام خداوندی چنین معافیتی در حق ما روا نداشته است و ما در عصری جالب زندگی می کنیم. در هر حال خدا نخواسته است که ما بتوانیم از جالب بودن یا نبودن این عصر، خود را برکنار داریم. نویسندگان امروز این را می دانند که اگر سخن بگویند در معرض انتقاد و حمله قرار گرفته اند. و اگر از سر فروتنی خاموش باشند، تنها درباره سکوتشان سخن ها خواهد رفت و در سرزنششان غوغاها خواهد شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات