كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تعلیم و تربیت در نظر سعدی

تعلیم و تربیت در نظر سعدی

نویسنده: محمد جناب زاده
ناشر: سیروس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 164
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1317 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو  ؛ لبه کتاب زرد شدگی دارد.


مروری بر کتاب

سعدی شاعری اجتماعی و همدرد و همدل با انسان‌هاست ؛ زیرا همه‌ی افراد را گرامی داشته و به شفقت فرا می‌خواند و خودبینی و خود پرستی در نظر او مردود است. آثار سعدی به ویژه گلستان و بوستان یک دوره‌ی کامل ازحکمت عملی است. او در آثارش منظور خود را در قالب دلکش‌ترین عبارات بیان کرده است.

بخش عمده ی مباحث تربیتی این ادیب فرزانه ی اخلاق تشکیل می دهد در این مبحث وی تنها یک موعظه کننده یا توصیه گر نیست بلکه سعی دارد که مفاهیم زیبای اخلاقی را با تکیه بر قدرت عقلانی و معنوی انسان ها مورد ارزیابی قرار دهد و راه را برای ساختن انسان های نمونه و جامعه ی ایده آل فراهم سازد .

سعدی در بیان بعضی از مسایل تربیتی چون تأثیر عوامل ارثی و محیط در رفتار فرد ، نقش تنبیه و تشویق در تغییر رفتار دانش آموز از وظایف معلمان و رسالت اندیشمندان و دانایان جامعه در تحکیم ارزش های انسانی و معنوی بسیار موشکافانه و دقیق برخورد می نماید . علاوه بر تأثیر محیط و وراثت در پرورش انسان ها به عوامل دیگر چون تفاوت های فردی ، تمایلات و خواسته ها و نیازهای افراد و تجربیات گذشته را نیز مؤثر می داند .

در تربیت اخلاقی ، شناخت خیر از شر ، درک میزان های اخلاقی و انتخاب اصول صحیح تربیتی و رعایت موازین انسانی و اخلاقی در زندگی روزمره سعدی جایگاه بسیار مهم و اساسی دارد یعنی کار مربی این است که به فرد کمک کند تا خود به تدریج خوب و بد را تشخیص دهد ، با موازین اخلاقی آشنا گردد ، میزان های اساسی را انتخاب کند و عملاً رفتارهای خویش را با این موازین هماهنگ سازد و به مرحله ی تکامل روحی و معنوی نائل شود .

با توجه به گستردگی نظریات سعدی در این باب، تنها چکیده ای از سخنان این معلم اخلاق و عواملی که در آموزش و پرورش بهتر مؤثر است، بیان می‌شود.سعدی شیرین سخن به برکت معلومات و مطالعات و تجربیات و عبادات و هوش و استعداد وافر و طبع روان و اخلاص و دلسوزی و احساس مسئولیت در قبال نوع بشر و خدای خود و مهمتر از همه به مدد عنایت الهی و توسل به انبیا و اولیا توانسته است بنیانگذار مکتبی غنی و قوی در عالم تعلیم و تربیت گردد.

تعالیم این مکتب قرنها رونق بخش محافل و مجالس تربیتی و ادبی در نقاط مختلف عالم اسلام مخصوصاً مناطق فارسی زبان بوده است. بزرگان جامعه، در کودکی و در مکتب خانه ها کلمات شیرین و جملات حکمت آمیز او را حفظ کرده و در بزرگی به کار بسته اند و همین امر سبب موفقیت آنها در زندگی دنیوی و رستگاری ایشان در حیات اخروی گردیده است. زحمات سعدی و دیگر بزرگان سبب دوام و قوام قوم ایرانی در مقابل هجوم اقوام مختلف گردیده است. سخن سعدی سهل است زیرا ورد زبان تمام افراد و طبقات مردم است و ممتنع است به علت آن که زبان آوران از آوردن مثل آن عاجز مانده اند. سعدی شاعری جامع است و در انواع سخن گوی سبقت را از دیگران ربوده است.

به راه و رسم عشقبازی به همان اندازه آگاه است که در بغداد به تازی فقیهی متشرع، خطیبی زبر دست و ادیبی کم نظیر است. درمسیر آفاقی خود شام و روم را در نوردیده، به ماوراء النهر رفته و از سویی به زیارت خانه خدا نائل آمده و سرانجام تولای پاکان وطن او را مقیم زاویه ای درهمان شهر گل و بلبل نموده است. از مصر سخنانی شیرین تر از قند در بوستان بر دوستان ارمغان برده است. وی در سیر النفسی خود هر مویی بر تن خود را اعطایی از سوی خداوند می داند و از مرتب شدن ده انگشت بر دست و از فرو رفتن نفس و برآمدن آن درس می آموزد که خدا حق است.

هدف تربیتی سعدی: هدف تربیتی سعدی پرورش انسان کامل است. انسانی که از پایبند هوی و هوس به در آمده و به جایی رسیده است که فرشته به آن راه ندارد. انسانی که جامع تمام فضائل اخلاقی و به دور از همه رذائل است انسانی که در دام دنیا گرفتار نگشته و با دست خود برگ عیش به گور خویش فرستاده است و خلاصه انسانی توانسته است شایستگی جانشینی خدا در زمین داشته باشد.

در بعد اجتماعی نیز سعدی آرزوی تشکیل جامعه ای دارد که ارکان آن بر عدل و علم و احسان و نوعدوستی و صفا مبتنی باشد. جامعه ای نمونه و الگو برای تمام جوامع بشری. محتوای تعالیم سعدی شامل خداشناسی، خود شناسی، شناخت عوامل موثر در تربیت، تشویق به فضائل و منع از رذائل است. روش سعدی بیشتر از هر چیز بر پند و اندرز استوار است. اما او پند را که مانند دارویی تلخ است با شهد شیرین ظرافت آمیخته است.

روش دیگر معرفی الگوها و نمونه هایی از زندگی بزرگان دین و حکمت در قالب داستان و به صورتی خواندنی از یک طرف و نقل حکایاتی از زندگی و سرانجام افراد شرور در تاریخ بشر به منظور عبرت ازسوی دیگر است. سعدی دراین مورد از بیان تجربیات و اشتباهات و خاطرات تلخ و شیرین خود نیز دریغ نکرده است. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تعلیم و تربیت در نظر سعدی

  • ناشر: سیروس
  • کد کتاب: 95503 - 109/7
  • موجودی: در انبار
  • 390,000ریال

برچسب ها: شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی, محمد جناب زاده, ادبیات فدیم فارسی, سعدی, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات ایران, کتاب های نایاب, کتاب تعلیم و تربیت در نظر سعدی