دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تعلیم و تربیت در جهان امروز

تعلیم و تربیت در جهان امروز

نویسنده: شاپور راسخ
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

از نظر جامعه شناسی - اقتصاد و برنامه ریزی

فیلسوفان و جامعه شناسان و عالمان علوم تربیتى با گرایش هاى مختلف، اقدام به تعریف تربیت کرده اند به گونه اى که به ندرت مى توان به تعریف واحدى دست یافت.
افلاطون تربیت را عبارت از رساندن جسم و روح به بالاترین پایه کمال و جمال مى داند، به نظر اسپنسر تربیت مهیا کردن انسان است براى زندگى کامل. ژان آموس کمینوس مى گوید: آموزش و پرورش هنرى است که افراد را براى زندگانى آماده مى کند و هدف این است که فرد داراى دانش، اخلاق و دین شود.

دورکیم در این خصوص مى گوید: تربیت عملى است که نسل هاى بزرگ سال بر روى نسل هایى که هنوز براى زندگانى اجتماعى پخته نیستند انجام مى دهند و هدف آن این است که در کودک شمارى از حالات جسمانى و عقلانى و اخلاقى برانگیزد و پرورش دهد که جامعه سیاسى بر روى هم و نیز در محیط ویژه اى که فرد به نحو خاصى براى آن آماده مى شود، اقتضا مى کنند.

تاکنون تعریف واحدى از جامعه صورت نگرفته است، ولى به برخى تعاریف مهم اشاره مى شود:
جامعه به وسیع ترین معنا به کل مناسبات اجتماعى میان آدمیان دلالت دارد. و هر انبوهه اى از آدمیان را از هر دو جنس و همه سنین که در یک گروه بادوام داراى نهادها و فرهنگ کم و بیش اختصاصى خود گردهم آمده باشند، مى توان جامعه نامید.هر جامعه اى از نهادهایى تشکیل شده است و مقصود از نهاد نظامى نسبتاً پایدار و سازمان یافته اى از الگوهاى اجتماعى است که برخى رفتارهاى نظارت شده و یکسان را با هدف برآوردن نیازهاى اساسى جامعه در برمى گیرد. به طور معمول، پنج نهاد بنیادى را در همه جامعه ها مى توان باز شناخت که عبارتند از: نهادهاى خانوادگى، تعلیم و تربیت، دین، اقتصاد و سیاست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات