منو
سبد خرید

تعلیقات نقض ؛ دو جلدی

تعلیقات نقض ؛ دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تعلیقات نقض ؛ دو جلدی
 • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
 • مدل: 84094- 111/3
 • وزن: 3.00kg
 • UPC: 270
0 ریال

تعلیقات نقض

نویسنده: جلال الدین محدث حسینی ارموی ( محدث )
ناشر: انجمن آثار ملی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1490
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

دو جلدی

کتاب حاضر تعلیقات و تتبعات سی ساله این عالم جلیل القدر بر کتاب نقض (بخشی از مثالب النواصب عبدالجلیل قزوینی رازی تصنیف 560 ق)، چاپ شده به سال 1328 است. این کتاب در حقیقت دانشنامه فرهنگ، آداب، علوم و مدنیت ایرانیان در سده های پنجم و ششم قمری است.

مرحوم محدث معتقد به نقل بعینه مطالب مورد استناد بوده و گاهی حاشیه های چند صفحه ای برای مطلبی آورده است. وی همچنین برای خوانندگان فارسی زبان، مأخذ عربی را ترجمه کرده است. بیشتر مطالب تعلیقات، مطالب دست اول و تازه است.

...اين كتاب عزيز كه در حقيقت دانشنامه اى از فرهنگ و آداب وعلوم و اعتقادات و سنتها و مدنيت پدران ما در سده‌هاى پنجم و ششم و قبل و بعد آنست و خصوصاً كارنامه اى است از اوج تمدن مرز و بوم ما پيش از آنكه به دست مغول نابود شود؛ نتيجه كار يكى دو سال نيست، بلكه چكيده اى از تحقيقات و تتبعات بيش از سى سال عمر مؤلف ارجمند آن می‌باشد. "

در كتاب پس ازشماره تعليقه آدرسهايى آمده است كه در واقع آدرس ارجاعات كتاب " نقض " به اين مجموعه است. از آنجا كه حجم تعليقات چند برابر كتاب مذكور است چاره اى از انتشار آن به صورت جداگانه نبوده است. بايد اذعان نمود كه تعليقات نيز با توجه به گستردگى منابع مورد ارجاع و دقت مؤلف بسيار ارزشمند بوده ومطالب و اطلاعات آن به صورت جداگانه نيز قابل استفاده است.اين كتاب همانند كتاب نقض تنها به مباحث كلامى نپرداخته وبه تناسب مطلب، مباحث و موضوعات گوناگونى را گرد آورده و مورد نقد و نظر قرار داده است.

به عنوان نمونه برخى از عناوين تعليقات عبارت است از:

 1. كتابخانه‌هاى تشيع
 2. فرقه لاسكيان
 3. حسن صباح و مرزبان تاج الملك
 4. در رواة و ثقات أئمه عليهم‌السلام
 5. در ترجمه علمائى كه در كتاب نقض ياد شده، در104 صفحه
 6. شعراء متقدمان و متأخران از تازيان و پارسيان، در 154 صفحه
 7. استدلال بر وجوب معرفت امام زمان به بيانى كه مورد قبول همه مسلمانان است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات