تعالیم کریشنا مورتی

تعالیم کریشنا مورتی

نویسنده: کریشنا مورتی
مترجم: محمدجعفر مصفا
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 358
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1 

 
مروری بر کتاب  

 کریشنامورتی آموزه‌های خود را، نه زیرمجموعه‌ی روان‌شناسی و نه در مسیر ایجاد مذهب و تعالیم عرفانی می‌داند. اما با اندکی تأمل به راحتی می‌توان تعالیم او را در حوزه‌ روان‌شناسی و عرفان قرار داد. بسیاری از عبارات او با موضوع مذهب و معنویت شکل می‌گیرد. اعم از اینکه در جهت ترویج گرایشی خاص، در حوزه‌ معنویت است و یا به وضعیت مذهب و عرفان در عصر حاضر و گذشته می‌پردازد. کتاب شامل 87 عنوان است که «انهدام و خلق»، «زیستن با مرگ»، «کار من چیست»، «هنر نگاه کردن»، «واقعیت یک رابطه» جزئی از آن‌ها را تشکیل می‌دهد. 

پاین کتاب از ویژگی خاصی برخوردار است. مولف، خلاصه تعالیم کریشنامورتی را در باب انواع مسایل و موضوعات زندگی، در مقالاتی موجز و در عین حال قابل درک آورده است. یکی از ویژگی‌های کتاب این است که جز در یک مورد استثنایی، مقالات به ترتیب تاریخی که توسط کریشنامورتی ایراد شده‌اند، آمده است.» در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم: «ما با مشکلات فراوانی رو در رو هستیم. امیدوارم این مشکلات هر سال بیشتر از سال قبل بشود. زیرا هر قدر مشکلات بیشتر و حادتر بشود ضرورت شناخت و آگاهی نیز بیشتر خواهد شد...

فکر حاصل زمان و مترادف با زمان است؛ حاصل تجربه است؛ حاصل دانش و دانستگی است. دانش و دانستگی جزیی جدایی‌ناپذیر از زمان‌اند. زمان دشمن روانی انسان است. اعمال ما مبتنی بر دانش، و بنابراین مبتنی بر زمان است. در این صورت انسان همیشه اسیر و برده گذشته است.
انسان هنگامی که نسبت به حرکت ساختار «خود اشعاری» خویش توجه و آگاهی دارد، به وضوح می‌بیند که بین فکر کننده و فکر، بین مشاهده کننده و آن‌چه مشاهده می‌شود، بین تجربه کننده و تجربه نوعی جدایی و دوگانگی کاذب و مجازی وجود دارد. در این توجه کشف می‌کند که همه این جدایی‌ها یک توهّم است.

تنها در این صورت است که مشاهده خالص است؛ که بصیرت و ادراکی وجود دارد بدون هرگونه سایه گذشته. این بصیرتِ فارغ از زمان منجر به تغییری عمیق و اساسی در ذهن می‌گردد. نفی کامل، اساس هستی است؛ اساس چیزی است که واقعیت دارد. وقتی همه آن چیزهایی که عشق نیستند - از قبیل میل و لذت - نفی شدند، نیست شدند؛ آن‌چه متجلّی می‌گردد، آن‌چه وجود دارد، عشق است - عشق با شفقت، بصیرت، بینش، آگاهی و شعور واقعی آمیخته به آن.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تعالیم کریشنا مورتی

  • ناشر: قطره
  • کد کتاب: 45770 - 54/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: کریشنا مورتی, محمدجعفر مصفا, عرفان هندی, روانشناسی عرفانی, خودشناسی, مدیتیشن, مراقبه, یوگا