دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تضاد دولت و ملت ، نظریه تاریخ و سیاست در ایران

تضاد دولت و ملت

نویسنده:  محمد علی همایون کاتوزیان
مترجم: علیرضا طیب

ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 412
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 _ 1389 - دوره چاپ: 14 _ 7


مروری بر کتاب

نظریه تاریخ و سیاست در ایران

برای بررسی گذشته و حال ایران رویکردی که به راستی توانایی تبیین و پیش بینی داشته باشد لازم به نظر می رسد. این رویکرد و بررسی های مبتنی بر آن به ما کمک می کند تا تاریخ و سیاست ایران را بهتر بفهمیم. و به حل بسیاری از مسائل پیچیده و بغرنج ــ?مانند علل دشمنی مستمر میان دولت و جامعه ایران ــ دست یابیم.

این کتاب مجموعه مقالاتی مستقل و، درعین حال، وابسته به هم اند که در مجموع دلایل و شواهد مؤید نظریه ی حکومت خودکامه را به دست می دهند. و در آن ها ریشه ها و اعتبار علمی نظریه ی حکومت خودکامه و مطالعات موردی مرتبط با آن ارائه شده است. همچنین نظریه ی عمومی انقلاب های ایرانی، فرّه ایزدی و حق الهی پادشاهان، لیبرالیسم اروپایی و مفاهیم نو آزادی در ایران، و ... مورد بررسی قرار گرفته است.

محمدعلی همایون کاتوزیان متولد 26 آبان 1321 در تهران است. در ایران وی را به نام همایون کاتوزیان و در خارج از ایران به نام هما کاتوزیان نیز می شناسند. او اقتصاددان، تاریخ نگار، و دانشمند علوم سیاسی و منتقد ادبی است و زمینه ی تحقیق مورد علاقه اش مسائل مربوط به ایران است. وی پس از فراغت از تحصیل از دبیرستان البرز و گذراندن یک سال در دانشگاه تهران، برای خواندن رشته ی اقتصاد به انگلستان رفت.

کارشناسی خود را در سال 1967 از دانشگاه بیرمنگام گرفت. در سال 1968 کارشناسی ارشدش را از دانشگاه لندن و در سال 1984 دکترایش را از دانشگاه کنت در کانتربری گرفت. در سال های بین 1968 تا 1986 در انگلستان، ایران، کانادا و ایالات متحده اقتصاد درس داد. او در حال حاضر در بخش مطالعات شرقی دانشگاه آکسفورد مشغول به کار است. اگرچه تحصیلات رسمی دانشگاهی کاتوزیان در اقتصاد و جامعه شناسی است اما هم زمان مطالعاتش را در زمینه? تاریخ و ادبیات ایران تا سطح پیشرفته آکادمیک ادامه داده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات