دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تصویر

تصویر

نویسنده: نیکولا واسیلیویچ گوگول
مترجم: رضا آذرخشی
ناشر: سپهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 104
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1348 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو  ؛ لبه بیشت صفحات کتاب رد زردی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

این داستان روایت زندگی هنرمندی فقیر به نام «اندری پتروویچ چارتکف» Andrey Petrovich Chartkov است که با دیدن یک تابلوی پرتره در یک نمایشگاه نقاشی تمام ابعاد زندگی‌اش دچار تغییر و تحول می‌شود. این تابلو که پرتره‌ی پیرمردی است نقطه‌ی عطف زندگی این هنرمند به‌حساب می‌آید و او را با لایه‌های عمیق‌تر زندگی و هنر روبه‌رو می‌کند.

مهتاب آن چنان در تاروپود پارچه سفید نفوذ کرده بود که گویی آن چشمان هولناک حتی از ورای پارچه نیز قابل مشاهده بودند. 
با وحشت فراوان به پارچه خیره شد.گویی سعی داشت به خود بقبولاند ، آن چه که می بیند ، حقیقت ندارد! اکنون پرتره را به وضوح می دید .دیگر پارچه ای روی آن وجود نداشت...

چارتکف بار دیگر برای مشاهده‏‌ی آن چشمان فوق‌‏العاده به‌سوی پرتره گام برداشت و با وحشت تمام، دریافت که آن چشمان، مستقیماً به وی می‏‌نگرند. درواقع، آن نگاه یک نسخه‌‏برداری ساده از طبیعت نبود. بلکه همان دیدگان سرد، بی‌‏روح و بی‌‏رحمی بود که شخص می‌‏توانست در چهر‌ه‌‏ای جسدی که از گور برخاسته است، مشاهده کند. شاید علت اصلی این جنون بیمارگونه، مهتابی بود که همه‏‌چیز را در نور فریبنده‌‏ی خود، غوطه‌‏ور می‏‌ساخت و تصاویر را به‏‌گونه‌‏ای دیگر در معرض نمایش می‏‌گذارد.

شاید هم علت دیگری داشت. به‌‏هرحال، او ناگهان از تنها بودن در اتاق خود به وحشت افتاد. آهسته از تصویر دور شد و از آن چشم برداشت. سعی کرد پرتره را نادیده بگیرد، اما چشمانش برخلاف اراده‏‌ی وی، به‌‏سوی آن کشیده می‏‌شد. عاقبت، او حتی از قدم زدن در اتاق نیز هراسان شد. حس می‌‏کرد شخصی در پشت سر او گام برمی‌‏دارد و بدین خاطر، از بالای شانه وحشت‌‏زده به عقب می‏‌نگریست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات