كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تصاویر و نمادها

تصاویر و نمادها

نویسنده: میرچا الیاده
مترجم: محمدکاظم مهاجری
ناشر: کتاب پارسه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

آنچه که در این کتاب به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است ارتباط بین تصاویر و نمادها با تاریخ، روانشناسی و روانکاوی، اساطیر و ادیان است.

نمادپردازی مرکز، عالم، زمان و آب‌ها از مهمترین نماد‌هایی است که در کتاب «تصاویر و نمادها» مورد بررسی قرار گرفته است.

دین یکی از گسترده‏ترین قلمروهای نظریه‏پردازی و تفکر نظری است. کمتر عرصه‏ای در جهان اجتماعی می‏توان یافت که بدین حد برای محققان و اندیشمندان و حتی سیاست‏مداران با اهمیت، جذاب و قابل توجه باشد. با آنکه پس از عصر نوزایی (رنسانس) و سیطره حس‏گرایی، تجربه و عقلانیت ابزاری در جهان غرب و بسط هژمونی آن در سایر نقاط جهان، اغلب پیش‏بینی می‏شد که اهمیت دین در قلمرو حیات اجتماعی رفته رفته افول نماید، اما بررسی وضعیت دین‏داری در خلال قرن بیستم و ادامه آن در جهان پساصنعتی قرن بیست و یکم نشان می‏دهد که دین هم در عرصه دین‏ورزی به مثابه التزام عقیدتی، رفتاری و نهاد اجتماعی و هم در عرصه تفکرات و پژوهش‏های نظری، به عنوان یکی از برجسته‏ترین و مهم‏ترین قلمرو تفکر، نه تنها از دست دادن اهمیت و جایگاه خود را تجربه نکرده، بلکه دایم در حال تجدید نیرو، بازتولید و حضور نیرومندتر در تمامی عرصه‏ها و قلمروهای مربوط به دین در گذشته است.

پیدایش جنبش‏های نوین دینی، موج روزافزون جریان‏های احیاگرانه و اصلاح‏گرایانه مذهبی، حضور مجدد دین در مناسبات سیاسی، چه در سطح ملی و چه در سطح بین‏المللی و بسط روش‏ها و ابزارهای مطالعاتی جدید در زمینه پژوهش‏های دینی موجب شده که حتی گفتمان‏های نظری در سطح دانشمندان و اندیشمندان نیز اغلب از رویکرد ضددینی معطوف به افول دین فاصله گرفته و صبغه همدلانه به خود بگیرد.

امروزه کمتر عالِم اجتماعی را می‏توان یافت که از افول و زوال ارزش‏های دینی صحبت نماید، بلکه در برابر از ظهور و نقش فزاینده دین در جهان شبکه‏ای و نظم نوینی که قرار است در جامعه اطلاعاتی پدیدار شود سخن می‏گویند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تصاویر و نمادها

  • 0ریال

برچسب ها: میرچا الیاده, محمدکاظم مهاجری, اساطیر, اسطوره ها, نمادها, کتاب تصاویر و نمادها