کتاب تصاویر زیبا فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب رمان انتشارات هاشمی

تصاویر زیبا

نویسنده: سیمون دوبوار
مترجم: کاوه میر عباسی
ناشر: هاشمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 223
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1379 ~ 1386 - دوره چاپ: 1 ~ 3 

 

مروری بر کتاب

همراه با نقدی از ماریو بارگاس یوسا

در سال 1966، سیمون دوبووار، پس از دوازده سال، بار دیگر به داستان نویسی روی آورد؛ حاصل این بازگشت رمان"تصاویر زیبا" بود.در این اثر شاهد شالوده شکنی غامض زبانی هستیم که بواسطه آن بورژوازی موجودیتش را توجیه می کند. دوبووار در"تصاویر زیبا" فضای سوداگری تجاری، تصاویر جعلی، غرقه شدن در ابتذال، و خصوصا تاثیر مخرب وسایل ارتباط جمعی را بر منزلت زنانه، در زندگی دو زن بازسازی کرده است: لورنس که در کار تبلیغات است، و مادرش، دومینیک، که چهره رادیویی قدرتمندی است. 

به گفته بارگاس یوسا: این اثر متنی است عالی که در نهایت ایجاز نگاشته شده است، تصاویر زیبا اگر چه از نظر مضمون و محتوا به اصول بنیادین ادبیات متعهد به تعبیر اگزیستانسیالیستی، مقید و پایبند است، از نظر تکنیک‌های روایی ابدا سنتی نیست، بلکه از جهت شیوه نگارش و ساختار به رمانی تجربی می‌ماند.

این ویژگی شاید برجسته‌ترین و بارزترین ارزش آن می‌باشد. دوبووار در تصاویر زیبا فضای سوداگری تجاری، تصاویر جعلی، غرقه شدن در ابتذال، و خصوصا تاثیر مخرب وسایل ارتباط جمعی را بر منزلت زنانه، در زندگی دو زن بازسازی کرده است: لورانس که در کار تبلیغات است و مادرش دومینیک که چهره رادیویی قدرتمندی است.

کتاب، داستان زندگی زنی به نام لورانس است که بر اساس قوانین اجتماع، جوری می زید که با کیستی واقعی اش تطابق ندارد. او نمی داند برای طغیان علیه زندگی ای که او را با خودش غریبه کرده است چه باید بکند. معشوق می گیرد اما دیری نمی پاید که می فهمد شوهرش و معشوقش به یک میزان خوب هستند و این چیزی که او را چون خوابگردی در دنیا سرگردان ساخته چیز دیگری است.

در پایان کتاب لورانس تصمیم می گیرد که فرزندانش را به گونه ای متفاوت با اصول قراردادی محیطش تربیت کند، آخرین جملات کتاب حس تلخی را به ذهن متبادر می سازند:لورانس موهایش را برس می کشد، کمی آرایش می کند. در حالی که به تصویرش در آینه که رنگ پریده و گرفته و خسته است خیره شده است در دل می گوید: دیگر از من گذشته، ولی بچه ها نباید شانس شان را از دست بدهد. چه شانسی؟ حتی خودش هم نمی داند....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تصاویر زیبا

  • ناشر: هاشمی
  • کد کتاب: 75720 - 75/2
  • موجودی: در انبار
  • 100,000ریال
  • 80,000ریال

برچسب ها: سیمون دوبوار, کاوه میر عباسی, داستان های فرانسوی, داستان های فلسفی, کتاب تصاویر زیبا