منو
سبد خرید

تریسترام شندی

تریسترام شندی
تریسترام شندی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تریسترام شندی
تریسترام شندی
تریسترام شندی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 143535 - 76/4
  • وزن: 0.80kg
0 ریال

زندگی و عقاید تریسترام شندی

نویسنده: لارنس استرن
مترجم: ابراهیم یونسی
ناشر: نسل قلم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 790
اندازه کتاب: پالتویی گالینگور - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ دو جلد در یک مجلد با گالینگور صحافی شده

 

مروری بر کتاب

رمان «تریسترام شندی» از رمان های شاخص طنز در ادبیات جهان محسوب می شود. لارنس استرن، روحانی و نویسنده انگلیسی در سال 1713 میلادی در ایرلند متولد شد و در چهل سالگی این رمان را نوشت.

این کتاب را اگر علیه چیزی نوشته باشم بر علیه افسردگی نوشته ام

این رمان کمدی بزرگ از لارنس استرن که در بعضی مواقع همه چیز را به شوخی می گیرد و در برخی موارد بسیار جدی نشان می دهد، تعدادی از شناخته شده ترین و محبوب ترین شخصیت ها در ادبیات انگلیسی-چون عمو توبی، سرجوخه تریم، پدر روحانی یوریک و دکتر اسلاپ را به مخاطبین معرفی کرده و یکی از خلاقانه ترین و عجیب ترین شیوه های روایی در تمام دنیای ادبیات را به رخ همگان کشیده است.

این شاهکار با ارائه ی طنزی گزنده و هجوی پرمایه، به سختی در طبقه بندی خاصی قرار می گیرد. شیوه ی روایی غیرخطی و درخشان این اثر، داستان تولد و زندگی قهرمان نگون بخت رمان یعنی تریستام شندی، فلسفه ی عجیب پدرش، والتر، عشق بازی ها و علایق عمو توبی و ماجراهای متنوع شخصیت هایی دیگر را در هم تنیده است. زندگانی و عقاید آقای تریسترام شندی با زیبایی و مهارت تمام، گستره ی بی پایان دنیای داستان سرایی را به تصویر می کشد اما همزمان، بسیار بی پرده و رک، محدودیت های آن را نیز به مخاطبین نشان می دهد.

...در دوره یی که استرن «تریسترام شندی» را نوشت، رمان نویسان می کوشیدند با پیروی از اصل علت و معلول و الگوی زمان خطی (یا متوالی)، رمان هایشان را بر اساس پیرنگی خوش ساخت بنویسند؛ پیرنگی که به دلیل برخورداری از ساختار سه قسمتی «آغاز - میانه - فرجام» بسیار باورپذیر جلوه می کرد.

این باورپذیری را از جمله در شکل و شمایل زندگینامه یی رمان های قرن هجدهم می توان دید. بسیاری از رمان های آن دوره به زندگینامه موثقی شباهت دارند که راوی همه دان برای خواننده بیان می کند. از این رو، عنوان این رمان ها غالباً نام شخصیت اصلی آنهاست (مانند «رابینسون کروزوئه» نوشته دانیل دفو، «پملا» نوشته ساموئل ریچاردسن، و «تام جونز» نوشته هنری فیلدینگ). اما استرن که در همان دوره می زیست، از این الگوی متداول تخطی کرد.

عنوان رمان استرن («زندگی و عقاید تریسترام شندی») به ظاهر حکایت از آن دارد که او نیز همچون نویسندگان هم عصر خود قالبی آشنا را برای روایت کردن داستانی زندگینامه مانند اختیار کرده؛ لیکن تجربه خواندن این رمان نشان می دهد استرن در واقع آن قالب مالوف را شکسته و طرحی نو درانداخته است.

روایتگری رمان را شخصیت اصلی (تریسترام شندی) بر عهده دارد، اما او بیش از اینکه خود را معرفی کند و داستان زندگی شخصی خویش را بازگوید، شخصیت هایی دیگر را به ما می شناساند و رویدادهای مربوط به زندگی آنان را روایت می کند...لارنس استرن، روحانى و مصنّف انگلیسى در 24 نوامبر 1713 در كلونمل ایرلند تولد یافت. حدود چهل‌سال بعد كه تریسترام شندى را نوشت با شادمانى از زندگانى پادگانى و گفت‌وگوهاى روزهاى كودكى خود یاد مى‌كرد.

پدرش، راجر استرن، كه افسریار بود، خانواده را از این قرارگاه به آن قرارگاه مى‌برد. وى بعدها استرن را در نزدیك هالیفاكس به مدرسه گذاشت. استرن در 1733 با یارى پسرعمّش، ریچارد استرن، وارد كالج عیسى در كیمبریج شد. سال‌هاى تحصیل در كالج درخشندگى چندانى نداشتند. در 1737 به اخذ درجه لیسانس توفیق یافت، و در همان سال به سمت شمّاس به خدمت كلیسا درآمد؛ در 1738 كشیش شد و در 1740 گواهینامه فوق‌لیسانس گرفت. در 1738با یارى عمویش، جیكس استرن، كه از روحانیان برجسته و متشخص اسقف‌نشین یورك بود، مسئولیت كلیسایى در نزدیك یورك را بر عهده گرفت. سه سال پس از آن با الیزابت لوملى ازدواج كرد.

از این ازدواج در 1747 دخترى نتیجه شد به نام لیدیا، كه بعدها نامه‌هاى پدر را تصحیح و منتشر كرد. زندگى داخلى استرن به علت زودخشمى زن و شوهر گاه دستخوش آشوب بود، و در سال‌هاى بعد به سبب آشفتگى دماغى خانم استرن، و لاس‌زنى‌هاى استرن با زنان دیگر این ناسازگارى شدت بیشترى گرفت. مزید بر این، توقّع مادّى خواهر و مادرِ بیوه او بود كه مدام در فشارش مى‌گذاشت. سلامتش در اثر خون‌ریزى ریه، كه سابقه آن به سال‌هاى تحصیل در دانشكده بازمى‌گشت مختل شد، و بنیه‌اش سخت تحلیل رفت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات