دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تروتسکی ؛ زوال یک انقلابی

تروتسکی ؛ زوال یک انقلابی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تروتسکی ؛ زوال یک انقلابی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 165158 - 55/1
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

تروتسکی زوال یک انقلابی

نویسنده: برتراند پتنود
مترجم: حسن گلریز
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 385
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

حدود ساعت چهار صبح، صدای رگبار گلوله آرامش شب را شکست. تروتسکی که از خواب عمیق پریده بود، فکر کرد صدای آتش بازی است و مکزیکی ها یکی از اعیادشان را جشن گرفته اند. به خودش که آمد، متوجه شد «انفجارها خیلی نزدیک و درست درون اتاق بود، کنارم و بالای سرم. بوی باروت تندتر و نافذتر شد. آنچه همیشه منتظرش بودیم اتفاق افتاه بود و به ما حمله شده بود.»

تروتسکی، مردی که سخنرانی های آتشینش در جریان انقلاب اکتبر ۱۹۱۷، کشوری را به حرکت وامی داشت، کمیسر جنگ، نامی هم طراز لنین.بعدها دشمنی های دنیای سیاست او را چهره ای خائن به مردم و کشورش معرفی کرد. در فاصله ای کوتاه، دشمن و رقیب قدرتمند او، استالین، مقدمات اخراجش از حزب و سپس تبعیدش از کشور را فراهم کرد.

دوستان و اعضای خانواده اش یک به یک تاوان نزدیکی و وفاداری به او را به بهای رنج، تبعید، یا مرگ شان پراختند. این کتاب، با نگاهی به گذشته، به سال های پایانی زندگی در تبعید تروتسکی می پردازد. و شاید در پایان پرسشی پنهان را مطرح می کند؛ آیا از سر گذراندن تمام آن رنج ها، مخاطرات، تبعیدها و مرگ ها ناگزیر بود؟...

در نخستین ساعات صبح روز بیست وچهارم مه ۱۹۴۰، لیون تروتسکی در ویلایش در کویوکائان، شهر کوچکی در دامنه جنوبی مکزیکوسیتی، به خوابی عمیق فرورفته بود. این خانه به شدت تحت محافظت بود. پنج پلیس مکزیکی درون اتاقکی آجری در خیابان و درست بیرون دیوارهای بلند این ملک مستقر بودند. پنج محافظ شخصی تروتسکی، شامل چهار جوان آمریکایی، درون خانه بودند. یکی از آنان که جوان بیست وپنج ساله ای از اهالی نیویورک به نام رابرت شلدون هار بود از ساعت یک بعد از نیمه شب پشت در بسته گاراژ که تنها راه ورود به خانه بود نگهبانی می داد. سایر محافظان در اتاق های چسبیده به دیوار داخلی حیاط خلوت نسبتاً چهارگوش خانه خوابیده بودند.

تروتسکی بیش تر روز قبل را به دیکته کردن اعلامیه ای راجع به جنگ در اروپا گذرانده و آن را تا غروب ادامه داده بود. کار اصلی اش، یعنی نوشتن زندگی نامه ژوزف استالین که هارپر اند برادرز، ناشر نیویورکی، به او ارجاع داده بود، حالا دیگر یک سال ونیم از موعد تحویل به تاخیر افتاده بود. اکنون جنگ ( جهانی دوم ) عامل بزرگ تشویش و تا حدودی مجادلات لفظی به شدت تفرقه آمیزی شده بود که میان هواداران او در ایالات متحده، ماوای قوی ترین گروه های تروتسکیست، درگرفته بود.

تروتسکی که زمانی نامدارترین رهبر شوروی در جهان محسوب می شد، اکنون دیگر به عنوان نویسنده ای آزاد امرار معاش می کرد. نویسنده صاحب سبکی که به دلیل لطافت طبع و لحن کنایه آمیزش شناخته می شد و مهم ترین اثرش در غرب، تاریخ جامعی از انقلاب روسیه بود که در اوایل دهه ۱۹۳۰ بعد از تبعیدش به فرمان استالین تالیف شده بود.

او نوشتن زندگی نامه قهارترین دشمنش را فقط به این دلیل پذیرفته بود که به دستمزد آن نیاز داشت تا هزینه های خود و خرج حفاظتش را در مکزیک تامین کند. پیش پرداخت سخاوتمندانه ای که ناشر آمریکایی به او داده بود مدت ها پیش ته کشیده بود، ولی کتاب به این زودی ها تمام شدنی نبود و بار سنگینی وبال گردنش شده بود. تروتسکی بارها به همسرش، ناتالیا، گفته بود که از این کار بیزار شده و مایل است نوشتن زندگی نامه لنین را از سر بگیرد....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات