كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تروتسکی ؛ کاهن معبد سرخ

تروتسکی ؛ کاهن معبد سرخ

نویسنده: رابرت سرویس
مترجم: بیژن اشتری
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 828
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

کتابی که در دست دارید در سال ۲۰۱۰ و در انگلستان چاپ و به عنوان برگزیده‌ی بهترین کتاب تاریخی معرفی شده، اما این موضوع سبب نارضایتی گروه‌های تروتسکیستی شده است.این اثر چهره‌ی دیگر یا به تعبیری سیمایی کاملا نو از لئون تروتسکی " از رهبران انقلاب روسیه " به دست می‌دهد...

لئون داویدوویچ تروتسکی انقلابی بلشویک و متفکر مارکسیست اهل روسیه بود. لئون تروتسکی در سال ۱۸۷۹ در یک خانواده یهودی کشاورز در روستایی در اوکراین متولد شد و در ۱۷ سالگی با نوشته‌های سازمان‌های مخفی و با مارکسیسم آشنا شد.

به همراه عده‌ای از رفقا تشکیلات کارگری جنوب را برپا می‌کند. که در طی چند ماه هزاران عضو جذب آن می‌شود. در سال ۱۸۹۸ تشکیلات توسط پلیس مخفی منحل می‌شود و برونشتین و دیگر رهبران آن به زندان می‌افتند. همه آنها به چهار سال تبعید به سیبری محکوم می‌شوند. در این مدت لئون و الکساندرا با POSDR (حزب کارگران سوسیال دمکرات روسیه) که زیر نظر لنین و پلخانف است ارتباط برقرار می‌کنند. مدتی بعد بونشتین موفق می‌شود فرار کند و روی پاسپورت جعلی‌اش نام نگبان زندانش در اُدسا را می‌نویسد: تروتسکی.

در اوایل تشکیل اتحاد شوروی، تروتسکی که چهره‌ای تأثیرگذار و بانفوذ به حساب می‌آمد به عنوان کمیسر خلق برای روابط خارجی انتخاب شد. پس از آن ارتش سرخ شوروی را بنیان گذاشته خود به فرماندهی آن درآمد. وی همچنین یکی از اولین اعضای دفتر سیاسی بود. به‌خاطر کشمکش‌هایی که در دهه ۱۹۲۰ بر سر قدرت میان تروتسکی و استالین وجود داشت، تروتسکی از حزب کمونیست روسیه اخراج شد و از اتحاد شوروی تبعید شد.

کتاب از دوران کودکی تروتسکی شروع می‌شود، زمانی که که قبل از اینکه نام مستعارش را انتخاب کند، لیبا برانشتین نام داشت، پدر و مادرش یهودانی نه چندان معتقد بودند. داوید- پدر تروتسکی- یک مغز اقتصادی داشت و یک مزرعه‌دار تقریبا ثوانگر بود، توانگری که البته خود تروتسکی بنا به مقتضیات ایدئولوژی که انتخاب کرد، دوست داشت آن را پنهان کند.

لبیا، پسرک خوش‌سیما و چشم‌آبی باهوشی بود که وقتی برای ادامه تحصیل به دبیرستان‌های اودسا و نیکالاییف فرستاده شد، توانایی‌ها خود را ثابت کرد و در همین شهرها بود که به تدریج با افکار و آدم‌های انقلابی آشنا شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تروتسکی ؛ کاهن معبد سرخ

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 66796
  • موجودی: در انبار
  • 850,000ریال
  • 765,000ریال

برچسب ها: رابرت سرویس, بیژن اشتری, لئون تروتسکی, شوروی, کمونیسم, مارکسیسم, انقلاب اکتبر, تاریخ روسیه, لنین, انقلاب روسیه, کتاب تروتسکی ؛ کاهن معبد سرخ