ترجمه و شرح شرح تبصره علامه حلی ؛ جلد اول

ترجمه و شرح شرح تبصره علامه حلی

نویسنده: زین العابدین ذوالمجدین
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 409
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1328 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

حسن بن یوسف بن على بن مطهر حلى، معروف به «علامه حلى»، فقیه، محدث، مفسر، متکلم، ادیب و حکیم بزرگ اسلام و شیعه در روز 29 ماه مبارک رمضان سال 648 هجرى در شهر «حله» به دنیا آمد.شهری که بزرگانی مانند ابن ادریس، سید بن طاووس، محقق حلی، ابن فهد حلی از آنجا برخاسته‌اند و امیرالمومنین علیه‌السلام پیش‌بینی شهر حله و بزرگان آن را کرده بود و فرموده بود:

در اینجا شهرى ‌‌به وجود مى‌‌آید که آن را «حله سیفیه» گویند و مردى از تیره بنى اسد آن را بنا خواهد کرد و از این شهر، مردان پاک ‌‌سرشت و مطهر پدید مى‌‌آیند که در پیشگاه خداوند «مقرب» و «مستجاب ‌‌الدعوه» مى‌‌شوند.علامه حلی در یک خانواده علمى و روحانى متولد شد. از کودکى به تحصیل علم و کسب کمال پرداخت.

ادبیات عرب، علوم مقدماتى و متداول عصر را در «حله» نزد پدر که از علما بود و سایر علماى بزرگ آن منطقه، همچون دایى بزرگوارش محقق حلى که از بزرگان علمای شیعه است و پسر عموى مادرش شیخ نجیب الدین یحیى بن سعید و سید احمد بن طاووس و رضى الدین على بن طاووس و حکیم مشهور ابن میثم بحرانى مؤلف «شرح نهج البلاغه» آموخت...

مؤلف مدتى از عمر خویش را در فنون علوم دینى از معقول و منقول مصروف گردید و هنگام مطالعه کتب از تفاسیر و احادیث و اصول و فروع نکاتى لطیف بخاطرش مى‌رسید و ثبت مى‌کرد تا آن که به توفیق خدا بسیارى از آنها برسم تعلیق در حواشى بعضى کتب ضبط گردید مانند مجمع البیان و ارشاد القلوب و صحیفه سجادیه و تفسیر شیخ ابو الفتوح رازی و منهج الصادقین و کتاب کافی و وافی و برخى از مجلدات وسائل و لغات القرآن و غیر آن. و مناسب مى‌دید که بعضى از نکات فقهى را نیز جائى فراهم گردد. ولى تألیف مستقل را براى گنجانیدن آن مناسب نیافت چون در تألیف باید به استنساخ مطالب موجود و تکرار مکرر پرداخت.

کتب موجود را نیز مشاهده نمود که غالبا فروع بسیار دارد و مطالبى غیر محتاج الیه و جزئیات و تفاصیل ملالت آور که بکار خواص اهل فن مى‌آید نه عامه مردم. اما کتاب تبصره علامه قدس سره جامع همه أبواب فقه است لذات مناسب دانست که آن را به عبارت فصیح فارسى با حفظ اصطلاح فقها ترجمه کند و هر چه مجمل باشد تفصیل دهد و مبهم را شرح کند و اگر قیدى لازم بود بر آن بیافزاید و نکات منظور در آن آمیزد. اما خود را مقید نساخت که از مطالب کتاب آن چه خود نمى‌پسندد و معتقد به آن نیست رد کند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ترجمه و شرح شرح تبصره علامه حلی ؛ جلد اول

  • 250,000ریال

برچسب ها: علامه حلی, زین العابدین ذوالمجدین, احکام دینی, فقه اسلامی, فقه شیعه, معراف اسلامی, کتاب های نایاب, کتاب ترجمه و شرح شرح تبصره علامه حلی