دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ترجمه و تفسیر الشواهد الربوبیه ؛ زرکوب

ترجمه و تفسیر الشواهد الربوبیه

نویسنده: ملاصدرا
مترجم: جواد مصلح
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 515
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار  - سال انتشار: 1366 - دوره چاپ: 1

کیفیت : نو ؛ لبه روکش کتاب سائیدگی و چسب خوردگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

از دیر زمانی تا دوران میرداماد همواره مابین حکمای مشاء و حکمای اشراق و متکلمین و عرفا و صوفیه در بسیاری از مبانی فلسفی و اعتقادی اختلاف و نزع بود و هر یک به ترویج و نشر مبانی فکری و عقاید خود می پرداختند.در این میان با حضور نابغه عظیم و فیلسوف بی همتا صدرالمتالهین (ملاصدرا) و پدیدآمدن آثاری در حکمت و فلسفه فصل تازه ای بوجود آمد و حکمت متعالیه بر مبنای مکتبی جامع تر پدید آمد.

ملاصدار خاتم حکمای الهی و وارث علوم و اسرار نهانی و در حکمت و فلسفه صاحب شریعت و طریقت نوینی است که شهرت وی در همه کشورهای اسلامی سبب شد تا جویندگان حکمت در همه جا از آراء و افکار وی استفاده کنند.الشواهد الربوبیه فی مناهج السلوکیه از جمله آثار ملاصدرا بود که مشتمل بر 5 مشهد است و هر مشهد مشتمل بر چند شاهد و هر شاهد به چند عناوین دیگر تقسیم شده است.

ملاصدرا در این کتاب در مورد بسیاری از مسایل مهم فلسفه از قبیل مسئله وجود و مراتب گوناگون آن، نظام آفرینش و رابطه آن با مبدأ، وجود ذهنی و مراتب آن، مسئله حرکت به ویژه تحقیق درباره حرکت جوهریه، بقای ماده در تمام مراحل وجود و رابطه آن با صورت، تبدیل ماده به صورت به تدریج و در مراحل گوناگون، نفس و رابطه آن با بدن و حدوث آن با حدوث بدن و بقای آن بعد از فنای بدن، حقیقت عالم آخرت و معاد جسمانی و حقیقت بهشت و جهنم و احوال انسان در سرای آخرت، حشر اجساد و ارواح و اینکه این فضا با آن عظمت و گستردگی به کجا منتهی می گردد، اسرار و نکاتی را بیان کرده است که احدی از حکمای قبل و بعد از او بدان ها واقف نشده اند.اما کتاب حاضر ـ ترجمه و تفسیر الشواهد الربوبیه ـ مشتمل است بر ترجمه اصل عبارات کتاب شواهد و شرح و تفسیر نویسنده است.

دکتر جواد مصلح پدیدآورنده این اثر با سبکی کاملا بدیع و تازه سعی کرده است مطالب اصل را با مطالب شرح و تفسیر به زیبایی با هم تلفیق کند و در ضمن مفهوم دقیق کلمات و عبارات ملاصدرا را نقل کند. هدف اصلی مترجم کتاب، ترجمه افکار و عقاید و نظریات صدرالمتألهین بوده است که فهم و درک آنها برای همه کس میسر نیست.

ملاصدار از عالم کثرت به عالم وحدت شتافته و اسرار نهانی را با دید شهود یافته است و کتابی به سالکان راه حقیقت و طریقت اهدا کرده است که عبارات آن را از تار و پود کشف و شهود بافته است و توصیه نموده است که مطالب آن را از دیده دلبستگان به عالم طبیعت و محجوبان از انوار حقیقت مستور دارند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات