ترجمه مفاتیح العلوم

ترجمه مفاتیح العلوم

نویسنده: یوسف کاتب خوارزمی
مترجم: حسین خدیو جم
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 330
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ : 4

 

مروری بر کتاب 

هر ادیب نازک اندیش که دریافته باشد علم لغت وسیله کسب فضیلت است، و بداند تا زمانی که این دانش در تحصیل دانش های ارزشمند دیگر به کار گرفته نشود، به تنهایی سودمند نیست، و آگاهی یابد که دانستن علوم ادبی او را از دیگر کتاب های علمی بی نیاز نمی کند، نیازش به دانستن اصطلاحات از دیگر مردم افزون تر است؛ زیرا تنها با درک اصطلاحات ممکن می شود که انواع علوم و ادبیات را، آن طور که هست، مورد مطالعه قرار داد.

...این کتاب را مفاتیح‌العلوم (کلیدهای دانش) نام نهادم برای آن‌که مدخل دانش است و برای بیش‌تر دانش‌ها به اندازۀ کلید است. پس هر کسی آن را بخواند و مطالبش را به خاطر بسپارد و سپس در کتاب‌های علمی به دقت بنگرد، با آن علوم آشنا می‌شود و به رازهای آن‌ها پی می‌برد. اگرچه با آن علوم بیگانه باشد و با اهل آن دانش‌ها مصاحبت و هم‌نشینی نکرده باشد... کتابی که کلید همهٔ دانش‌ها باشد و دشواری‌های صنعت‌های پیشین را آسان کند و رمزها و اصطلاح‌های هر گروه از دانشمندان را برداشته باشد، همان رمزها و اصطلاح‌هایی که فرهنگ‌های موجود از وجود آن‌ها خالی است. 

مَفاتیحُ العلوم (به معنی:گشایندهٔ دانش‌ها، کلید دانش‌ها) دانشنامه‌ای است که ابوعبدالله کاتب خوارزمی بین سال‌های ۳۷۶-۳۷۲ هجری قمری نوشته است و یکی از کهن‌ترین دانشنامه‌های دورۀ اسلامی می‌باشد و تا امروزه ارزشمند شمرده می‌شود. 

طبقه بندی علوم با ارسطو آغاز شد.
دانشمندان و نویسندگاه اسلامی این طبقه بندی را گسترش دادند و بر آن افزودند و کتاب های بسیار پدید آوردند. احصاء العلوم فارابی یکی از نخستین کتاب هایی است که در این زمینه تألیف شده است. این دایرهالمعارف گونه ای است از علوم و معارف که با زبانی ساده و شیوا هر یک از علوم را توضیح داده و شاخه های آن را برشمرده است.

این کتاب را در دو بخش (مقاله) تدوین شده. بخش اول، شامل علوم شریعت و آن مقدار از علوم عربی (ادبیات و زبان‌شناسی عرب و تاریخ) است که به این مبحث مربوط می‌شود. بخش دوم در علوم عجم (مردم غیرعرب) است؛ یعنی علوم ایرانی‌ها، یونانی‌ها و دیگر ملت‌ها.

فهرست 

مقاله اول: شش باب دارد با بیست و پنج فصل 
۱. علم فقه، یازده فصل
۲. علم کلام، هفت فصل
۳. علم نحو، دوزاده فصل
.۴. علم دبیری یا نویسندگی؛ در هشت فصل.
۵. علم شعر و عروض، پنج فصل.
۶. علم اخبار، در نه فصل.

مقاله دوم: نه باب است که به چهل و یک فصل تقسیم می‌شود
.۱. فلسفه، سه فصل.
۲. منطق، نه فصل.
۳. در علم طب، هشت فصل.
۴. علم عدد، در پنج فصل.
۵. در علم هندسه، چهار فصل.
۶. علم نجوم، چهار فصل.
۷. علم موسیقی، سه فصل.
۸. علم حیل، دو فصل.
۹. علم کیمیا، سه فصل

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ترجمه مفاتیح العلوم

  • 280,000ریال

برچسب ها: یوسف کاتب خوارزمی, حسین خدیو جم, تاریخ فلسفه, فلسفه اسلامی, مقالات فلسفی, عرفان اسلامی, کتاب ترجمه مفاتیح العلوم