کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
ترجمه تفسیر مجمع البیان ؛ بیست و هفت جلدی

ترجمه تفسیر مجمع البیان ؛ بیست و هفت جلدی

نویسنده: علامه فضل بن حسن طبرسی
مترجم: سید ابراهیم میر باقری
ناشر: فراهانی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 7500
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 2 

کمیاب - کیفیت : عالی - ارسال با باربری


 

مروری بر کتاب

امین الاسلام یا امین الدین ابوعلی فضل بن حسن طبرسی به سال 468 یا 469ق در مشهد متولد شد. وی برای ادامه تحصیلات عازم نجف اشرف شد و در اواخر عمر شریف خود به سبزوار آمد که در سال 548ق در سن حدود هشتاد سالگی دار فانی را وداع گفت. قول معروف و مشهور این است که در سبزوار از دنیا رفت و بعد پیکر پاکش را به زادگاهش مشهد برده، در اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) دفن کردند. اما بعضی نیز معتقدند وی در سبزوار مدفون است.

جوامع الجامع نوعی تلخیص و تلفیق دو تفسیر مجمع البیان و کشاف به شمار می‌رود. در این پایان‌نامه موضوعات ذیل بررسی شده‌اند: احوال و آثار طبرسی، اوضاع و احوال زمان وی، تفسیر و تأویل، چگونگی جوامع الجامع و امتیازات آن، روش تفسیری طبرسی در جوامع الجامع، زندگی زمخشری و روش تفسیری او در کشاف و مقایسه تفسیر چند سوره جوامع الجامع با چند تفسیر دیگر.

مجمع البیان تفسیری جامع و شاید مهم ترین تفسیر شیعه طی اعصار و قرون است و این تفسیر از نظر ادبی و حسن تالیف، بهترین تفسیر است. در طبقه بندی تفسیرهای قرآن کریم، کتاب مجمع البیان تفسیری ادبی محسوب می شود. شیعه و سنی برای این تفسیر اهمیت فراوان قائلند، لذا به صورت مکرر در بیروت و مصر و ایران چاپ شده است.

از دلایلی که مولف این تفسیر در تالیف این کتاب بیان داشته این است که او معتقد بود که دانشمندان امامیه پیش از او حق قرآن را ادا نکرده اند. وى از مـیـان تـفـسیرها فقط تفسیر تبیان را به دیده تحسین نگریسته است، هر چند که آن را نیز از نـظـر تـرتـیـب و نـظـم، نـاقـص یـافـتـه اسـت. به همین خاطر به دنبال نوشتن تفسیری بوده که شـامـل تـمـام عـلوم قـرآنـى اعم از قـرائت، اعـراب، بـیـان لغـات مـشـکـل، ذکـر مـوارد مـعـانـى و بـیان، شأن نزول، اخبار وارده در آیات، شرح و تبیین قصص، توضیح احکام و تشریح اصول و فروع دین از دیدگاه قرآن باشد.

مجمع البیان، از تفاسیر مهم قرن ششم و به زبان عربی است. سبک و شیوه تدوین و تبویب این تفسیر در میان همه تفسیر های اهل سنت و شیعه، چه فارسی و چه عربی بی سابقه و کم نظیر است؛ زیرا دارای نظمی متین و خاص و همچنین مرتب با روش علمی و در عین حال ساده است و ویژ گی اصلی آن هم این است که دارای نظم و ترتیب در عرضه مباحث می باشد. تفسیر مجمع البیان در مسائل ادبی( از جمله نحو و لغت و اشتقاق و تصریف و ... ) مباحث مشروح و مبسوطی دارد به همین خاطر جنبه نحو و لغت در این تفسیر قوی تر است. طبرسی در مباحث لغوی به طور دقیق با کمک اشعار عربی، مباحثی را مطرح می کند و در مباحث نحوی و ادبی، مرجع مناسبی برای دیگران است این تفسیر کم نظیر که در نهایت اشتهار است، حاوی ده جلد است که مفسر آن بدون تعصب از منابع شیعی و همچنین اهل تسنن استفاده کرده است.

تالیف این تفسیر گرانسنگ حدود 75 ماه طول کشیده است. مفسر به صراحت در مقدمه تفسیرش آورده است که از تفسیر التبیان شیخ طوسی استفاده کرده و اساس کارش مبتنی بر التبیان است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ترجمه تفسیر مجمع البیان ؛ بیست و هفت جلدی

  • ناشر: فراهانی
  • کد کتاب: 52816 - 30/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 2,990,000ریال

برچسب ها: علامه فضل بن حسن طبرسی, سید ابراهیم میر باقری, تفسیر قرآن, فقه شیعه, قرآن, اسلام, کتاب ترجمه تفسیر مجمع البیان