كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
ترجمه اصطلاحات الصوفیه یا فرهنگ اصطلاحات عرفان و تصوف

فرهنگ اصطلاحات عرفان و تصوف

نویسنده: عبدالزراق کاشانی
مترجم: محمد خواجوی
ناشر: مولی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 161
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

اصطلاحات الصوفیه عبدالرزاق كاشانی از اصلی ترین منابع در شرح اصطلاحات عرفانی موافق با مكتب ابن عربی است كه در آن اصطلاحات بر طبق حروف ابجد (الفبا) در باب اصطلاحات شرح شده شامل شرح اسماء نیز گردیده است.

دانش عرفان نیز چه در بخش نظر و چه در بخش عمل از زبانی خاص برخوردار است. عرفا نه تنها برای خود اصطلاحاتی دارند، که اصطلاحاتشان نسبت به بسیاری دانش‌های دیگر- در حوزه علوم انسانی- بیش‌تر و پیچیده‌تر است.هاتف اصفهانی در ترجیع بند مشهور خود می‌گوید:

هاتف ارباب معرفت که گهی          مست خوانندشان و گه هشیار
از می و بزم و ساقی و مطرب               وز مغ و دیر و شاهد و زنّار
قصد ایشان نهفته اسراری است            که به ایما کنند گاه اظهار
پی بری گر به رازشان دانی             که همین است سرّ آن اسرار
که یکی هست و هیچ نیست جز او                وحـده لا الـه الاّ هـو 

آشنایی با اصطلاحات هر علم و فنّی شرط اساسی فهم آن است. اصطلاحات یک علم زبان آن علم است و انسانی که زبان‌دان نیست «صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ ‌» است و در نتیجه مشمول «فَهُمْ لا یَرْجِعُون‌»است. علم عرفان در این زمینه وضعیت ویژه‌ای دارد، یعنی فهم صحیح اصطلاحات عرفانی تنها راه فهم نسبی صحیح مقاصد عرفا به شمار می‌رود و فهم اصطلاحات آنان هم کاری است دشوار که «مرد کهن» می‌طلبد.

این کتاب، ترجمه «اصطلاحات الصوفیه»، اثر «شیخ عبدالرزاق کاشانی»، عارف و دانشمند بزرگ قرن هشتم هجری است. اصطلاحات عرفانی سه گونه اند:
1- اصطلاحاتی که در اشعار عرفاست
2- اصطلاحات سلوکی و خانقاهی
3- اصطلاحاتی که در گفتار و بیان عرفاست و از آن ها مطلقا تعبیر به اصطلاحات عرفا شده است. کار  تدوین این اصطلاحات را «ابن عربی» شروع کرد و «عبدالرزاق کاشانی» آن را به اوج خود رسانید. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ترجمه اصطلاحات الصوفیه یا فرهنگ اصطلاحات عرفان و تصوف

  • ناشر: مولی
  • کد کتاب: 115796 - 83/3
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال
  • 265,000ریال

برچسب ها: عبدالزراق کاشانی, محمد خواجوی, عرفان اسلامی, تصوف, اصطلاحات عرفانی, ادبیات تصوف, ادبیات عرفانی, اصطلاحات عرفانی, تاریخ تصوف, کتاب ترجمه اصطلاحات الصوفیه یا فرهنگ اصطلاحات عرفان و تصوف