كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
ترجمه اصطلاحات الصوفیه یا فرهنگ اصطلاحات عرفان و تصوف

فرهنگ اصطلاحات عرفان و تصوف

نویسنده: عبدالزراق کاشانی
مترجم: محمد خواجوی
ناشر: مولی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 161
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

دانش عرفان نیز چه در بخش نظر و چه در بخش عمل از زبانی خاص برخوردار است. عرفا نه تنها برای خود اصطلاحاتی دارند، که اصطلاحاتشان نسبت به بسیاری دانش‌های دیگر- در حوزه علوم انسانی- بیش‌تر و پیچیده‌تر است.هاتف اصفهانی در ترجیع بند مشهور خود می‌گوید:

هاتف ارباب معرفت که گهی          مست خوانندشان و گه هشیار
از می و بزم و ساقی و مطرب               وز مغ و دیر و شاهد و زنّار
قصد ایشان نهفته اسراری است            که به ایما کنند گاه اظهار
پی بری گر به رازشان دانی             که همین است سرّ آن اسرار
که یکی هست و هیچ نیست جز او                وحـده لا الـه الاّ هـو 

آشنایی با اصطلاحات هر علم و فنّی شرط اساسی فهم آن است. اصطلاحات یک علم زبان آن علم است و انسانی که زبان‌دان نیست «صُمٌّ بُکْمٌ عُمْیٌ ‌» است و در نتیجه مشمول «فَهُمْ لا یَرْجِعُون‌»است. علم عرفان در این زمینه وضعیت ویژه‌ای دارد، یعنی فهم صحیح اصطلاحات عرفانی تنها راه فهم نسبی صحیح مقاصد عرفا به شمار می‌رود و فهم اصطلاحات آنان هم کاری است دشوار که «مرد کهن» می‌طلبد.

این کتاب، ترجمه «اصطلاحات الصوفیه»، اثر «شیخ عبدالرزاق کاشانی»، عارف و دانشمند بزرگ قرن هشتم هجری است. اصطلاحات عرفانی سه گونه اند:
1- اصطلاحاتی که در اشعار عرفاست
2- اصطلاحات سلوکی و خانقاهی
3- اصطلاحاتی که در گفتار و بیان عرفاست و از آن ها مطلقا تعبیر به اصطلاحات عرفا شده است. کار  تدوین این اصطلاحات را «ابن عربی» شروع کرد و «عبدالرزاق کاشانی» آن را به اوج خود رسانید. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ترجمه اصطلاحات الصوفیه یا فرهنگ اصطلاحات عرفان و تصوف

  • ناشر: مولی
  • کد کتاب: 43626 - 101/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عبدالزراق کاشانی, محمد خواجوی, عرفان اسلامی, تصوف, اصطلاحات عرفانی, ادبیات تصوف, ائبیات عرفانی, اصطلاحات عرفانی, تاریخ تصوف, کتاب ترجمه اصطلاحات الصوفیه یا فرهنگ اصطلاحات عرفان و تصوف