دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ترجمه اسفار ؛ چهار جلد

ترجمه اسفار ؛ چهار جلد
درحال حاضر موجود نمی باشد
ترجمه اسفار ؛ چهار جلد
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 37083 - 62/6
  • وزن: 3.00kg
  • UPC: 85
0 ریال

ترجمه اسفار ؛ چهار جلد
نویسنده: صدرالمتالهین شیرازی (ملاصدرا)
مترجم: محمد خواجوی

ناشر: مولی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1695
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : درحد نو

مروری بر کتاب

صدرالدین محمد (یا صدرا)، یکتا فرزند وزیر حاکم منطقه وسیع فارس، در بهترین شرایط یک زندگی اشرافی زندگی می کرد. برسم آن روزگار فرزندان اشراف در قصر خود و بوسیله معلّمان خصوصی و خانگی آموزش می دیدند. صدرا پسری بسیار باهوش، جدی، با انرژی، درس خوان و کنجکاو بود، در مدت کوتاهی تمام دروس مربوط به ادبیات زبان فارسی و عربی و هنر خط نویسی را فرا گرفت، حتی ممکن است برسم قدیم سواری و شکار و نون رزمی را هم آموخته باشد، ریاضیات و نجوم و قدری پزشکی نیز از دروس نوجوانان بود. درسهای دیگر او علم فقه و حقوق اسلامی و منطق و فلسفه بود که در این میان صدرای جوان ـ که هنوز به سن بلوغ نرسیده بود ـ از همه آن دانشها مقداری آموخته ولی طبع او بیشتر به فلسفه و بخصوص عرفان علاقمند بود.

اسفار اربعه یا سفرهای چهارگانه با نام کامل الحکمه المتعالیه فی الأسفار العقلیه الاربعه از معروف‌ترین آثار صدرالدین شیرازی است که شامل آخرین نظرات فلسفی اوست و در چهار فصل تنظیم شده. بنا بر آثار و تعلیمات عارفان پیش از او و بنا بر آنچه خود نویسنده در مقدمه کتاب می‌گوید هر فصل نام یکی از «مراحل عملی» یا در اصطلاح «مسافرت»‌های معنوی عرفا برای «رسیدن به خدا» است.

وجود در حکمت ملاصدرا قائمه‌ایست که همه چیز بر آن استوار است. اگر کسی بفهمد که در حکمت ملاصدرا وجود چه معنی دارد، فهم حکمت او برایش آسان می‌شود و هر‌گاه نتواند بفهمد در حکمت الهی ملاصدرا وجود چه می‌باشد، ممکن است که فلسفه او را ادراک ننماید. وجود در فلسفه ملاصدرا مانند اثیر است در فلسفه سقلاطونی‌ها (فلاسفه قرون وسطا در اروپا) که بدان وسیله همه چیز را بیان می‌کردند. استقص میرداماد هم شبیه است به وجود در حکمت الهی ملاصدرا و میرداماد همه‌چیز را بوسیله استقص جواب می‌داد همانگونه که پیروان مکتب اشراق نیز همه چیز را بوسیله نور توضیح می‌دادند و هستی و انعکاس نور‌ها می‌دانستند.

«اسفار» در عنوان کتاب جمع سَفَر است، هرچند برخی گمان کرده‌اند اسفار جمع سِفر است. صدرالدین شیرازی طرح کتاب خویش را منطبق بر سَفَرهای چهارگانه عارفان دانسته است. این سفرها به بیان او عبارتند از:

سفر از خلق به سوی حق،
سفر در حق با حق (با حق، از آن رو که سالک در این سیر، وجود خویش را فرو می‌نهد و سیر او به حق انتساب می‌یابد)،
سفر از حق به سوی خلق با حق (سیر در کیفیت صدور کثرت از وحدت یا مشاهده مراتب مخلوقات از عالی تا نازل)،
سفر در خلق با حق(سیر در کثرت مخلوقات، از آن رو که وحدت حق در آنها مندرج است و مشاهدۀ کیفیت بازگشت خلق به حق).

آنچه در این باره جلب نظر می‌کند تفاوت فصل بندی اسفار با آثار جامع سابق بر آن در فلسفه اسلامی است که عموماً پیش از امور عامه و الهیات خاص به دو مبحث منطق و طبیعیات پرداخته‌اند و به اقتضای طبقه بندی ارسطویی علوم، بخشی را نیز به ریاضیات (حکمت وسطی) اختصاص داده‌اند. در اسفار دو مبحث «اصالت وجود» و «حرکت جوهری»، نوآوریهای مؤلف را نشان داده است. در اسفار، گذشته از نقل قول‌های گسترده از منابع عرفانی چون آثار ابن عربی و شارحان آنها، نظریات و گفته‌های بسیاری از فیلسوفان و متکلمان مورد نقد و نظر قرار گرفته است. مؤلف در هر مبحث نخست تقریری از موضوع، مطابق مبانی مشهور حکما به دست می‌دهد و به اقتضای بحث از دیدگاههای کلامی نیز ذکری به میان می‌آورد. موارد استناد مؤلف به عبارات کتب فلسفی، عرفانی و کلامی فراوان است، اما اغلب آنها از منابع مشهور و بازمانده بیرون نیست. مواردی را نیز می‌توان یافت که گفته کسی بدون ذکر صریح نام او نقل شده است و تعیین مآخذ اینگونه نقل‌ها درخور پژوهشی مستقل است. از کتب مهمی که در فصول مختلف اسفار به آنها ارجاع، و از آنها نقل شده است، اثولوجیا و رسائل اخوان الصفا را می‌توان نام برد. این دو اثر بی‌تردید بر افکار مؤلف تأثیر عمیقی نهاده‌اند.

فهرست

جلد اول
مرحله اول
وجود 
مرحله دوم
احکام وجود

 

جلد دوم
مرحله سوم
جعل
مرحله چهارم
ماهیت
مرحله پنجم
وحدت و کثرت
مرحله ششم
علت و معلول

 

جلد سوم
مرحله هفتم
قوه و فعل
مرحله هشتم
حرکت
مرحله نهم
قدم و حدوث
مرحله دهم
عقل و معقول

 

جلد چهار / اول
باب اول و دوم
احکام نفس
ماهیت نفس
باب سوم و چهارم
قوای نباتی
قوای نفوس حیوانی
باب پنجم و ششم و هفتم
ادراکات باطنی
تجرد نفس ناطقه
حالات نفس ناطقه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات