کتاب ترجمه آثار البلاد و اخبارالعباد ؛ دو جلدی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای جهان انتشارات دانشگاه تهران

ترجمه آثار البلاد و اخبار العباد

نویسنده: محمدمرادبن عبدالرحمن
مترجم: سیدمحمد شاهمرادی
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 926
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1373

کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

آثار البلاد و اخبار العباد کتابی است از زکریا بن محمد بن محمود قزوینی (۶۰۵ تا ۶۸۲ ه.ق.) در اصل به زبان عربی و در سال ۶۷۴ ه.ق. به رشته نگارش درآمده‌است.

کتاب به طور کلی در مورد جغرافیای جهان و از مهم‌ترین کتاب‌ها در زمان نگارش خود بوده‌است.سه مقدمه درباره نیاز به پدید آمدن شهرها و تأثیر شهرها در ساکنان آنها و اقلیم‌های زمین دارد و پس از آن هفت فصل درباره هفت اقلیم.این کتاب علی‌رغم وجود برخی اطلاعات غلط، دارای اطلاعات بی نظیری نیز هست که به ندرت در منابع دیگر یافت می‌گردد.

این کتاب ابتدا در دوره محمد شاه یا ناصرالدین شاه توسط یکی از برادران محمد شاه به نام جهانگیر میرزا (پسر سوم عباس میرزا که بعدها به دستور محمد شاه قاجار کور شد) به فارسی برگردانده شد و به دلخواه مترجم مطالبی از آن کاسته و یا به آن افزوده گردید. بعدها و در دوره معاصر به قلم میرهاشم محدث مجدداً تصحیح و تکمیل شد .

این کتاب از کتب مرجع در خصوص جغرافیای انسانی و طبیعی ۷۰۰ سال قبل دنیای شناخته شده محسوب می‌گردد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ترجمه آثار البلاد و اخبار العباد ؛ دو جلدی

  • 0ریال

برچسب ها: محمدمرادبن عبدالرحمن, سیدمحمد شاهمرادی, جغرافیای جهان, ادبیات قدیم, تاریخ جهان, جغرافیای تاریخی, تاریخ اجتماعی, کتاب ترجمه آثار البلاد و اخبار العباد, ترجمه آثار البلاد و اخبارالعباد, ترجمه آثارالبلاد و اخبارالعباد