تربیت فرزند از نظر اسلام

تربیت فرزند از نظر اسلام 

نویسنده: آیت الله حسین مظاهری
ناشر: سازمان تبلیغات اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه : 340
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

این کتاب مجموعه سخنرانی های آیت الله مظاهری است در رمضان سال 1364 که در مورد تربیت فرزند ایراد شده است. با توجه به اینکه مخاطب این سخنرانی ها عموم مردم بوده اند لذا ایشان از اصطلاحات علمی کمتر استفاده کرده اند. اما در هر صورت از نظر محتوایی بسیار غنی و مفید است. استفاده فراوان از داستانهای تاریخی و استناد به آیات و روایات، بر غنا و جذابیت مطالب این سلسله بحثها افزوده است.

این کتاب از 25 درس تشکیل شده که عبارتند از: اهمیت تربیت اولاد، تربیت اولاد وظیفه سنگین والدین، قانون وراثت، شرکت شیطان، درباره انعقاد نطفه، مراقبتهای هنگام بارداری، تأثیر شیر مادر، لزوم محبت در خانه ، محبت یابی در کودک، فطرت خداجویی، عزت از آن کیست؟ تعلیم و تعلم اولاد در اسلام، دنباله تعلیم و تعلم اولاد در اسلام، وظائف پدر و مادر نسبت به کودک، علی(ع)/ علت مبقیه اسلام، عنایت در تهذیب نفس فرزندان، وظیفه پدر و مادر در تأدیب فرزندان، ادب فرزندان در کردار، سعادت هر انسان مرهون کار است، آداب رفاقت، تربیت فرزندان از نظر عمل و قانون وراثت.

... و باید مواظب باشند که این بچه از روز اول چنانچه شیر می خواهد ، ناز می خواهد. همه زنها و مردها این را می دانند بچه یک ماهه وقتی که نوازشش کنی ، روی او بخندی ، تبسم کنی، می خندد، تبسم می کند و اگر داد سر او بزنی گریه می کند، فریاد می زند. همین یعنی اینکه ، من ناز می خواهم ، من محبت یاب هستم، باید به من محبت کنید. از همان روز اول بچه محبت می خواهد، سال اول محبت می خواهد، سال دوم محبت می خواهد، 10 ساله و 15 ساله محبت می خواهد، 20 ساله محبت می خواهد. گرچه طرز محبت تفاوت می کند و بعد درباره آن صحبت می کنم که چگونه باید به او محبت کرد و ناز او را کشید...

با مطالعه این کتاب به موارد متعددی که اهمال و بی توجهی از آنها موجب عقده ای شدن فرزند کودک، نوجوان یا جوان ما می شود آگاه می شویم، معنای عقده ای شدن را می فهمیم و می آموزیم که باید چگونه با فرزند خویش در چارچوب شرع مقدس اسلام کنش داشته باشیم تا فرزند خویش را در چاه کمبود نیازهای روحی و روانی از جنبه های گوناگون نیاندازیم. 
عقده ای شدن باعث انحراف اخلاقی جوان و حرکت وی در راه افراط و تفریط می گردد. عقده های درونی است که به یکباره همچون آتش از دهان اژدها بیرون زده و موجب جنایت، بی آبرویی و دعوا و هتک حرمت توسط فرزند عقده دار می گردد. لذا قبل از آنکه دیر شود باید علاج فاجعه را قبل از وقوع آن کرد تا از تبدیل شدن فرزندی که می تواند هدایتگر و محبوب جامعه باشد به لکه ننگی که آبروی خاندان و خانواده خویش را ببرد و رسوایی به بار آورد پیشگیری و جلوگیری کرد.

در این کتاب می آموزیم که علاج بسیاری از مشکلات روحی روانی فرزندان ما در مراقبه اخلاقی و تذهیب نفس از زمان انعقاد نطفه تا بارداری و از زایمان تا دو سال شیردهی و دو سالگی تا هفت سالگی و از هفت تا 14 سالگی و از چهارده سالگی تا 21 سالگی است ولی در طرز مواجهه با فرزند و مسئولیت پدر و مادر متفاوت است. در این کتاب با نقش عظیم مادر در تربیت فرزند (و خاصا از زمان انعقاد نطفه تا دو سالگی) آشنا می شویم و کمی از ابعاد رسالت مادری در تربیت فرزند صالح را مطالعه می نماییم. همچنین مسئولیت پدر را در سنین هفت تا 21 سالگی آگاه می گردیم.

فهرست 

درس اول - اهمیت تربیت اولاد 
درس دوم - تربیت اولاد وظیفه سنگین والدین 
درس سوم - قانون وراثت 
درس چهارم - شرکت شیطان 
درس پنجم - درباره انعقاد نطفه 
درس ششم - مراقبتهای هنگام بارداری 
درس هفتم - تاثیر شیر مادر 
درس هشتم - لزوم محبت در خانه 
درس نهم - باز هم لزوم محبت در خانه 
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تربیت فرزند از نظر اسلام

  • 0ریال

برچسب ها: آیت الله حسین مظاهری, تربیت اسلامی, روانشناسی تربیتی, اخلاق اسلامی, کتاب تربیت فرزند از نظر اسلام