كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تربت پاکان ؛ شامل آثار و بناهای تاریخی و مذهبی قم ؛ دو جلدی

تربت پاکان

نویسنده: حسین مدرسی طباطبایی
ناشر: مطبعه مهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1270
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1353

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

مصور - شامل آثار و بناهای تاریخی و مذهبی قم

این مجموعه در دو مجلد ،بررسی ها و مطالعات ارزشمند نگارنده خود ،پیرامون بناها و آثار قدیم شهرستان قم را ارائه می دهد که حاصل تلاشی است بس ارزشمند!مجموعه تربت پاکان، به شیوه تفصیلی به شرح بناها و آثار قدیم شهرستان قم و خصوصیات آنها می پردازد و در این راستا علاوه بر شرح نسبتا جامع از بناها و آثار مختلف تصاویری از قسمت های مختلف بنا ،کتیبه ها و..آن در انتهای هر مجلد پیوست شده است و در بعضی حتی پلان های شماتیک آثار را ارائه کرده است .

شیوه معرفی بناها و آثار به گونه ایست که ابتدا به ذکرموقعیت این بنا پرداخته سپس علت ساخت بنا ویا صاحب آن اثر که در واقع بنا به او تعلق دارد مانند امامزاده ها و...معرفی می شود.

در ادامه به ذکر دوره ای که بنا متعلق به آن است و یا حدود سال احداث آن در صورت وجود اطلاعی از آن ،توصیف کلی معماری ، فضاها و مصالح مصرفی اصل بنا و الحاقات و تعمیرات ان شرح سخن رفته است.در انتهای هر قسمت نیز نوشته های کتیبه ها ی تزئینی و وقف نامه بنا در صورت وجود آمده است و موقعیت نصب آن در بنا ذکر شده است.

اما در این کتاب تنها ذکر بناها و آثار دوره اسلامی رفته است و اشاره ای به بناهای متعلق به دوره قبل از اسلام مانند آتشکده ها و پرستشگاه ها و آثاری همچون نقوش کوه ها ، تپه ها و غارها و...نشده است.که نگارنده علت این امر را عدم آشنایی و تخصص کافی خود در مورد این بناها دانسته است و چون از نظر ایشان این بناها بایستی به شکلی علمی معرفی شوند به همین دلیل از انجام این کار خودداری کرده اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تربت پاکان ؛ شامل آثار و بناهای تاریخی و مذهبی قم ؛ دو جلدی

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 71248 - 200/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حسین مدرسی طباطبایی, قم, تاریخ قم, آثار باستانی ایران, تاریخ تمدن ایران, شیعه, جغرافیای تاریخی ایران, کتاب تربت پاکان, کتاب تربت پاکان ؛ شامل آثار و بناهای تاریخی و مذهبی قم