منو
سبد خرید

تراژدی در اساطیر ایران و جهان

تراژدی در اساطیر ایران و جهان
تراژدی در اساطیر ایران و جهان
275,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 28866
  • وزن: 0.80kg
  • SKU: 47508

تراژدی در اساطیر ایران و جهان

نویسنده: آسیه ذبیح نیا عمران - منوچهر اکبری
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 600
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

پژوهش حاضر با عنوان «تراژدی در اساطیر ایران و جهان» (به گونه تطبیقی)، تلاشی است برای نشان دادن شمه ای از عظمت گذشته باستانی ایران بزرگ. اساطیر ایران نه تنها کمتر از اساطیر یونان و روم و جهان نیستند بلکه در اغلب موارد بر آنها ارجحیت دارند. زیرا همیشه در اساطیر ایران، مسائل اخلاقی و ملی جایگاه خاصی دارند و حرف اول را می زنند؛ در حالی که اگر از این دیدگاه به اساطیر یونان و روم و جهان بنگریم در خیلی از موارد ضد اخلاق محسوب می شوند.

تراژدی در اساطیر ایران و جهان تلاشی است برای نشان دادن شمه‌ای از عظمت گذشته‌ی باستانی ایران بزرگ. در فرهنگ‌ها و ملل مختلف تراژدی‌هایی یافت می‌شوند که اگر چه «بومی» و مربوط به همان منطقه هستند ولی مشابه آن‌ها با روایتی متفاوت در بین ملت‌های دیگر هم یافت می‌شود.

اساطیر از همسانی و تضاد لبریزند؛ همسانی‌ها به دلیل آمیختگی اساطیر اقوام مختلف با یکدیگر و تأثیرپذیری آن‌ها از هم می‌باشد. یا به دلیل این‌که از خانواده‌ی اساطیر آریایی و هند و اروپایی هستند. تضاد نیز در اسطوره و حماسه شگفت است از آن‌جایی که ایران باستان، سرزمین بسیار گسترده و پهناوری بوده طبیعتاً همسایگی با ملل همجوار و داد و ستد فرهنگی و تجاری اثرهای بسیاری در تمدن و فرهنگ ایران بر جای گذاشته است. لذا بدیهی است که با بررسی تطبیقی اساطیر و اقوام کهن به شباهت یا تضاد برسیم.


اساطیر ایران نه تنها کمتر از اساطیر یونان و روم و جهان نیستند حتی در اغلب موارد، بر آن‌ها ارجحیت دارند. زیرا همیشه در اساطیر ایران، مسائل اخلاقی و ملی جایگاه خاصی دارند و حرف اول را می‌زنند و در حالی که اگر از این دیدگاه به اساطیر یونان و روم و جهان بنگریم در خیلی از موارد ضد اخلاق محسوب می‌شوند. در این کتاب ابتدا تراژدی‌ ایران یا هر کشور دیگری توضیح داده شده و سپس با شخصیت مشابه به صورت تطبیقی بررسی گردیده است.

 

فهرست

تراژدی فرزندکشی

اسطوره گیاهان

تراژدی‌های کودکان رها شده

تراژدی درد و رنج فراوان

تراژدی رویین‌تنی (مرگ سرانجام آدمی)

تراژدی پدرکشی

تراژدی برادر کشی

تراژدی غرور

تراژدی همسرکشی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب