کتاب تراژدی در اساطیر ایران و جهان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب مقالات،نقد،زندگینامه انتشارات سخن

تراژدی در اساطیر ایران و جهان

نویسنده: آسیه ذبیح نیا عمران - منوچهر اکبری
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 600
اندازه کتاب: رقعی جلد سخت  - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

پژوهش حاضر با عنوان «تراژدی در اساطیر ایران و جهان» (به گونه تطبیقی)، تلاشی است برای نشان دادن شمه ای از عظمت گذشته باستانی ایران بزرگ. اساطیر ایران نه تنها کمتر از اساطیر یونان و روم و جهان نیستند بلکه در اغلب موارد بر آنها ارجحیت دارند. زیرا همیشه در اساطیر ایران، مسائل اخلاقی و ملی جایگاه خاصی دارند و حرف اول را می زنند؛ در حالی که اگر از این دیدگاه به اساطیر یونان و روم و جهان بنگریم در خیلی از موارد ضد اخلاق محسوب می شوند.

تراژدی در اساطیر ایران و جهان تلاشی است برای نشان دادن شمه‌ای از عظمت گذشته‌ی باستانی ایران بزرگ. در فرهنگ‌ها و ملل مختلف تراژدی‌هایی یافت می‌شوند که اگر چه «بومی» و مربوط به همان منطقه هستند ولی مشابه آن‌ها با روایتی متفاوت در بین ملت‌های دیگر هم یافت می‌شود.

اساطیر از همسانی و تضاد لبریزند؛ همسانی‌ها به دلیل آمیختگی اساطیر اقوام مختلف با یکدیگر و تأثیرپذیری آن‌ها از هم می‌باشد. یا به دلیل این‌که از خانواده‌ی اساطیر آریایی و هند و اروپایی هستند. تضاد نیز در اسطوره و حماسه شگفت است از آن‌جایی که ایران باستان، سرزمین بسیار گسترده و پهناوری بوده طبیعتاً همسایگی با ملل همجوار و داد و ستد فرهنگی و تجاری اثرهای بسیاری در تمدن و فرهنگ ایران بر جای گذاشته است. لذا بدیهی است که با بررسی تطبیقی اساطیر و اقوام کهن به شباهت یا تضاد برسیم.


اساطیر ایران نه تنها کمتر از اساطیر یونان و روم و جهان نیستند حتی در اغلب موارد، بر آن‌ها ارجحیت دارند. زیرا همیشه در اساطیر ایران، مسائل اخلاقی و ملی جایگاه خاصی دارند و حرف اول را می‌زنند و در حالی که اگر از این دیدگاه به اساطیر یونان و روم و جهان بنگریم در خیلی از موارد ضد اخلاق محسوب می‌شوند. در این کتاب ابتدا تراژدی‌ ایران یا هر کشور دیگری توضیح داده شده و سپس با شخصیت مشابه به صورت تطبیقی بررسی گردیده است.

فهرست

تراژدی فرزندکشی

اسطوره گیاهان

تراژدی‌های کودکان رها شده

تراژدی درد و رنج فراوان

تراژدی رویین‌تنی (مرگ سرانجام آدمی)

تراژدی پدرکشی

تراژدی برادر کشی

تراژدی غرور

تراژدی همسرکشی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تراژدی در اساطیر ایران و جهان

  • ناشر: سخن
  • کد کتاب: 28866
  • موجودی: در انبار
  • 275,000ریال

برچسب ها: آسیه ذبیح نیا عمران, منوچهر اکبری, اساطیر ایران, تاریخ ادبیات ایران, تراژدی, نقد ادبی