كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
ترانه های ملی ایران ؛ سیری در ترانه و ترانه سرائی ایرانی

ترانه های ملی ایران ؛ سیری در ترانه و ترانه سرائی ایرانی

نویسنده: محمداحمد پناهی سمنانی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 394
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

ترانه در لغت به معنای خرد و تروتازه و جوان خوب صورت، و در اصطلاح سروده موزون کوتاهی است که به بلندی و کوتاهی مصرع های آن چندان توجه نمی شود و با یکی از الحان موسیقی هماهنگ است. منشأ نخستین ترانه های فارسی را باید در شعر فارسی قرون پیش از اسلام جست وجو کرد. فکر گردآوری ترانه های ایرانی از قرن 18م. به بعد در اروپا شکل گرفت و در دوره مشروطیت در ایران استفاده از وزن و شکل ترانه ها پدید آمد.

کتاب حاضر تحقیقی در همین موضوع و شامل چهارده فصل است: خاستگاه و ارزش فرهنگی ترانه، ادبیات عامّه در شعر رسمی، صورت ها و قالب های ترانه ملی، ویژگی های ترانه، ترانه های بازی و سرگرمی، کودکانه ها، سوگ، سُرور، بازتاب های کار در ترانه های عامیانه، اجتماعیات در ترانه ها، عاشقانه ها، موسیقی سنّتی و ترانه های عامّه، تجربه های شاعران معاصر، و آوای همسایگان (ترانه در تاجیکستان و افغانستان). این تحقیق شاید جامع ترین تحقیقی باشد که تا کنون در زبان فارسی درباره ترانه و ترانه سرایی شده است.

کتاب حاضر مجموعه ای است از : ترانه های فولکلوریک - شعر ملی قدیم، ترانه های بازی، ترانه های شادی و سرور، ترانه های نوروزی، ترانه های دعا و نیاز، عاشقانه ها، ترانه های فقر و محرومیت، ترانه هایی که هنگام کار خوانده می شدند، طنز اجتماعی، انتقاد اجتماعی، تجربه های برخی از معاصران در شعر فولکلوریک، امثال و حکم، لغزها و چیستان ها، ترانه های لالائی و نوازش، تصنیف و مختصری در باره ی آن، تصنیف های سیاسی و طنز

فهرست

سخنی چند درباره ترانه های ملی
ترانه های فولکلوریک
تصنیف و مختصری درباره آن
بابا طاهر و میراث جاودانی او
پورفریدون و ترانه های او
دو بیتی در شعر جنوب و ارتباط با موسیقی بومی
حال و مقال فایز دشتستانی
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ترانه های ملی ایران ؛ سیری در ترانه و ترانه سرائی ایرانی

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 106338 - 112/3
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: محمداحمد پناهی سمنانی, ادبیات قدیم ایران, اشعار عامیانه, فولکلور, ترانه, موسیقی ایرانی, تاریخ موسیقی ایران, کتاب ترانه های ملی ایران ؛ سیری در ترانه و ترانه سرائی ایرانی