دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ترانه های خیام ؛ سلفون

ترانه های خیام ؛ سلفون
درحال حاضر موجود نمی باشد

ترانه های خیام

نویسنده: صادق هدایت
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 112
اندازه کتاب: وزیری سلفون 
سال انتشار: 1342 - دوره چاپ: 4

کمیاب  - کیفیت : باز چاپ

 

مروری بر کتاب 

مصور

هرچند که رنگ و روی زیباست 
مرا چون لاله رخ و چو سروبالاست 
مرا معلوم نشد که در طربخانه خاک
نقاش ازل بهر چه آراست مرا

حکیم عمر خیام و صادق هدایت نامهایی هستند که نه تنها در ایران بلکه در بیشتر کشورهای جهان شناخته شده اند و هنگامی که رباعیات خیام به روایت صادق هدایت عرضه می شود طیف وسیعی از دوستداران ادبیات را به سوی خود می کشد.

تأثیری که عمر خیام، بر تمدن ایران داشته است، علاوه بر یافته‌های ریاضی پیشگامانه او به رباعیات نیز برمی‌گردد و نه تنها در زادگاهش ایران، بلکه در تمام گوشه‌های جهان گرامی داشته می‌شود. انسان در نظر او دنیایی کوچک است و در عین حال نمونه و نماینده جهان بزرگ است. در رباعیات او طبیعت با زبان ممتاز و ساده خود به تلاش بیهوده مردم برای ایستادن در مقابل آن اشاره می‌کند، در حالی که با آرامش و بدون توجه به چیزی به وظیفه خود عمل می‌کند. با ترغیب خوانندگان به استفاده از لحظه و لذت بردن از لذت‌های زندگی و همچنین هشدار دادن به زودگذر بودن و بی وفایی دنیا، فلسفه‌های خیام اگر نگوییم بیشتر از دوران پرتلاطمی که در آن زندگی می‌کرد، به همان اندازه، امروز نیز مطرح است.

"صادق هدایت" با ارائه‌ی منتخبی از "ترانه‌ های خیام"، کوشیده است تا کیفیات و روحیه شعری رباعیات اصیل فارسی را حفظ کند و تا حد امکان معرفی دقیقی را از وی در این کتاب ارائه دهد. فلسفه خیام به لطف رباعیات خیره‎کننده‌ او بدون از دست دادن ارزش خود تا حد شگفت‌انگیزی تا به امروز زنده مانده است.

این رباعیات مفسر مسائل حل‌ناپذیر فلسفی بوده است که تقریبا در هر عصری انسان را ویران می‌کند و روح را شکنجه می‌دهد و فریاد درد و رنج و اندوه و ترس بوده است که باعث می‌شود مردم هر چه بیشتر به آن فکر کنند رنج بکشند. گویی دهانی بی‌حد و مرز در یک دهان واحد جای گرفته است و خیام به وسیله‌ آن از گذشته به آینده، یعنی به زمان حال می‌خواند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات