دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تراز یا روش نویسندگی

تراز یا روش نویسندگی

نویسنده: اسدالله مبشری
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ؛ عطف و 20 صفحه آخر کتاب رد زردی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

این اثر در دو بخش سامان یافته است که بخش نخستین آن شامل سه فصل است. فصل اول مختصری از منطق سخن را بیان می کند و در فصل دوم مراحل نوشتن و پایه های آن بحث می شود.از این منظر نوشتن سه مرحله دارد: تفکر، تعبیر و تحریر. کوچک ترین عنصر نوشته کلمه است که به نشانه یا لفظی گفته می شود که دارای معنا باشد. در این فصل نخست بحث هایی درباره شیوه گزینش کلمات مطرح می شود و سپس مطابقت کلمه، نسبی بودن کلمات و روابط الفاظ با معانی بحث می شود.

در ادامه راه کارهایی برای افزودن نیروی کلمات مطرح می شود که عبارتند از: پیوند کلمات شامل تغییر ارزش کلمات و تأثیر زمان و مکان بر آن و مقایسه اشیا و معانی که تشبیه، مجاز، استعاره و کنایه از شیوه های اعمال آن است.

بخش دوم کتاب به ارائه مختصری از دستور زبان فارسی اختصاص دارد. در این بخش نخست تعریف جمله و سپس اقسام آن از حیث مدلول آمده است. در ادامه بحث شخص در افعال و زمان در افعال مطرح می شود و زمان های مختلف در زبان فارسی شناسانده می شوند. سپس اسم و وابسته های آن بیان می گردند و در ادامه تقسیم بندی افعال به لازم و متعدی و معلوم و مجهول ارائه می شود. موضوعات ذیل نیز در این بخش بررسی می گردند: فعل معین و حذف آن، افعال مقاربه، فعل وصفی، حرف، حرف ربط، اضافه، حروف اضافه، حروف نفی، حروف رابط، رسم الخط در نون نفی، رسم الخط در حرف باء، حرف ندا، حرف صوت، حرف تعجب، مبهمات، پیشوند، میانوند، پسوند، سماعی و قیاسی و جمله بندی.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات