تذکره هفت اقلیم ؛ سه جلدی

تذکره هفت اقلیم

نویسنده: امین احمد رازی
مترجم: سید محمدرضا طاهری
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 3786
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

هفت اقلیم تذکره ای تاریخی و جغرافیایی به فارسی تالیف امین احمد رازی (متوفی به سال 1002ق.) است که مؤلف در آن علاوه بر یادکرد شعرا و مشایخ هر اقلیم و منطقه، یادکرد تاریخ و جغرافیا و وجه تسمیه شهرها را نیز آورده است.

کتاب در مدت 6 سال تالیف شده است (از 966 تا 1002 ق.). هفت اقلیم مصنوع و پرتکلف است، چنانکه به نثر مسجع نیز گرایش می یابد. از حیث استنادی، این اثر از منابع و مآخذ مهم و اصیل درباره زندگانی شعرا و دانشمندان روزگار جلال الدین اکبر است.

اقلیم های آن، که به اعتبار هفت اقلیم زمین هفت تا هستند، عبارت اند از: اقلیم اول: یادکرد یمن و بلاد الزنج و نوبه و چین؛ اقلیم دوم: یادکرد مکه و مدینه و یمامه و هرمز و دکن و ...؛ اقلیم سوم: یادکرد عراق و بغداد و کوفه و نجف و...؛ اقلیم چهارم: یادکرد خراسان و بلخ و هرات و جام و مشهد و ...؛ اقلیم پنجم: یادکرد شروان و گنجه و خوارزم و ماوراءالنهر و ...؛ اقلیم ششم: یادکرد ترکستان و فاریاب و روسیه و ...؛ و اقلیم هفتم: یادکرد بلغار و سقلاب و یأجوج و مأجوج.

مؤلف خود از مردم ری بوده ولی کتاب را در هندوستان تألیف کرده است. بهترین و منقح ترین چاپ این تذکره به تصحیح محمدرضا طاهری (حسرت) بر اساس پنج نسخه خطی توسط انتشارات سروش منتشر شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تذکره هفت اقلیم ؛ سه جلدی

  • ناشر: سروش
  • کد کتاب: 44006
  • موجودی: در انبار
  • 750,000ریال

برچسب ها: امین احمد رازی, سید محمدرضا طاهری, تاریخ اسلام, جغرافیای اسلام, جغرافیای جهان, تاریخ اجتماعی, جغرافیای تاریخی, کتاب تذکره هفت اقلیم