كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تذکره نویسی فارسی در هند و پاکستان

تذکره نویسی فارسی در هند و پاکستان

نویسنده: سیدعلیرضا نقوی
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 860
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1343 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

تا پیش از سده هفتم، سرگذشت شاعران و نمونه شعر آنان‌ به‌طور پراکنده در برخی آثار تاریخی و جغرافیایی و ادبی، نظیر چهارمقاله نظامی عروضی (تألیف ح۵۵۰) و آثارالبلاد و اخبارالعباد زکریای قزوینی (متوفی ۶۸۲)، ذکر می‌شد.

نخستین کتابهای فارسی که در عنوان آن‌ها کلمه تذکره ذکر شده ــ از جمله تذکره الاولیاء عطار در شرح احوال اولیا و مشایخ تصوف و رساله آغاز وانجام معروف به تذکره تألیف نصیرالدین طوسی (متوفی ۶۷۲) در باره معاد ــ «تذکره» به مفهومی که بعد‌ها در ادب فارسی رایج شد (کتابی در شرح حال شاعران)، نبودند.

قزوینی از کتابی با عنوان مناقب الشعراء تألیف موفق الدین ابوطاهر خاتونی، از رجال دوره محمد بن ملکشاه (متوفی ۵۱۱)، نام برده است که این اثر در دست نیست تا بتوان درباره آن داوری کرد، اما نجم الدین ابوبکر محمد راوندی ، از نویسندگان اواخر قرن ششم، آن را مرقع گونه‌ای دانسته است. اشاره دولتشاه سمرقندی در تذکره الشعراء (تألیف ۸۹۲) به این کتاب،نشان می‌دهد که مناقب الشعراء دست کم تا قرن نهم شناخته شده بوده است. پس از لباب الالباب، تذکره الشعراء سرمشق تذکره نویسان شد.

ذکره نویسی فارسی در هند نیز رواج داشته است. سیر آن را به پنج دوره تقسیم کرده اند:
۱) از ابتدای سلطنت مسلمانان در هند در سده هفتم تا تأسیس حکومت تیموریان هند در ۹۳۲؛
۲) از آغاز سلطنت ظهیرالدین بابر در ۹۳۲ تا پایان حکومت شاهجهان در ۱۰۶۸؛
۳) از سلطنت اورنگ زیب در ۱۰۶۸ تا آغاز حکومت انگلیس در ۱۲۷۴؛
۴) دوره تسلط انگلیس در هند از ۱۲۷۴ تا ۱۳۴۹؛
۵) از ۱۳۴۹ تاکنون

برخی از تذکره های مشهور تخصصی در هند اینهاست: روضه السلاطین تألیف فخری هروی در حدود ۹۶۰، در باره هشتاد تن از سلاطینی که شعر می‌سرودند. تذکره میخانه تألیف عبدالنبی قزوینی در ۱۰۲۸ در باره سرایندگان ساقینامه ‌ها و هفت آسمان تألیف مولوی احمدعلی در ۱۲۸۵ در باره مثنوی سرایان.

تألیف تذکره های طنزآمیز و تخیلی، مانند تذکره آش کشکیان از تقی دانش (متوفی ۱۳۲۶ ش) در شرح حال شاعران ساختگی و ذکر اشعار هزل آمیز سروده خود مؤلف...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تذکره نویسی فارسی در هند و پاکستان

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 71264 - 68/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سیدعلیرضا نقوی, بزرگان ایران, تایخ فرهنگی ایران, شاعران ایران, تاریخ ادبیات ایران, پارسی گویان, هند, پاکستان, مقالات ادبی, کتاب تذکره نویسی فارسی در هند و پاکستان