منو
سبد خرید

تذکره عرفات العاشقین و عرصات العارفین ؛ هفت جلدی

تذکره عرفات العاشقین و عرصات العارفین ؛ هفت جلدی
-18 %
تذکره عرفات العاشقین و عرصات العارفین ؛ هفت جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 139183 - 92/3
  • وزن: 10.00kg
9,900,000 ریال
12,000,000 ریال

تذکره عرفات العاشقین و عرصات العارفین

نویسنده : تقی الدین محمد اوحدی دقاقی بلیانی
تحقیق و تصحیح : سیدمحسن ناجی نصرآبادی
ناشر : اساطیر

زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 5280
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

کتاب عرفات‌العاشقین و عرصات‌العارفین یکی از بزرگترین و مهمترین تذکره‌ها و رساله‌های فارسی است که در سالهای ۱۰۲۲–۱۰۲۴ هـ.ق. توسط تقی‌الدین محمد اوحدی حسینی دقاقی بلیانی (۹۷۳–۱۰۴۰) مشهور به اوحدی بلیانی، شاعر، ادیب و نویسنده نام‌آور دوره صفوی به رشته تحریر درآمده است. اوحدی بلیانی این تذکره را پس از عزیمت به هند و در دربار جهانگیرشاه (۱۰۱۴–۱۰۳۷) نوشته است و در آن شرح حال و نمونه شعر نزدیک به سه هزار و پانصد شاعر را از آغاز شعر فارسی تا روزگار خود در بیست و هشت «عرصه» و هر عرصه را در سه «غرفه» شامل غرفه متقدّمین، غرفه متوسّطین، و غرفه متأخّرین فراهم آورده است.

در این کتاب شرح حال و آثار عده‌ای از شعرا آمده باشد. معمولاً تذکره‌نویس علاوه بر معرفی شاعر و نقل اشعار او، به شرح حال وی نیز پرداخته و گاه دربارهٔ آثار و اشعار او به بحثی انتقادی می‌پردازد.تذکره‌ها مهمترین منبع برای پی بردن به خصوصیات شعر، سبک شاعری، آثار، هم‌عصران و اوضاع و احوال زمان زندگی شاعران است.

مجموعهٔ هفت جلدی تذکرهٔ عرفات العاشقین و عرصات العارفین جامع‌ترین تذكرهٔ تاریخ ادبیات فارسی می‌باشد كه توسط "تقی‌الدین محمد اوحدی دقاقی بلیانی" از ادیبان و شاعران اوایل سدهٔ یازدهم هجری تألیف گردیده است. اوحدی بلیانی این تذکره را پس از عزیمت به هند و در دربار جهانگیرشاه نوشته و در آن شرح حال و نمونهٔ شعر نزدیک به سه هزار و پانصد شاعر را از آغاز شعر فارسی تا روزگار خود در بیست و هشت «عرصه» و هر عرصه را در سه «غرفه» شامل غرفه متقدمین، غرفه متوسطین و غرفه متأخرین فراهم آورده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات