دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تذکره روضه السلاطین

تذکره روضه السلاطین

نویسنده: فخری هروی 
مصحح : ع.‌ خیامپور
ناشر: دانشکده ادبیات تبریز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ مهر دارد ؛ عطف کتاب زدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

روضه السلاطین از جمله تذکره های زبان فارسی است که فخری هروی از نویسندگان و شاعران قرن دهم هجری آن را تدوین کرده است. تذكره نویسی ظاهرن كاریست كه مایه نمی‌خواهد، همچنان كه از قرن ها پیش تا كنون عده‌ای بی‌مایه دست بدین كار زده‌اند و عده‌ای دیگر نسنجیده به گفته ی آنان اعتماد كرده و استناد جسته‌اند، ولی اگر بنا باشد كه كسی یك تذكره ی سودمند و درخور اعتماد بنویسد افزون بر اسباب جمع، اطلاعات و معلومات زیادی هم درین زمینه باید كسب كرده باشد.

کتاب حاضر متضمن ترجمه 86 تن از سلاطين و امراي شاعر از جمله سلطان سنجر - بابرشاه - سلطان يعقوي و ... اثری که دردسته بندی از حیث محتوایی جزء تذکره های موضوعی خاص به حساب می آید چرا که نویسنده به شرح احوال و آثار شاعرانی پرداخته است.

این اثر در هفت باب فراهم آمده است ودر آن از احوال هشتاد تن از سلاطین و امرای شاعر و شش تن از دیگر شاعران سخن به میان آمده است. باب پنجم از این اثر متعلق به پادشاهان و امرای هندوستان است که شاعر بوده اند. خود نویسنده نیز سالیان متمادی در هند زندگی کرده است.

 جهان سرای غرورست، نه سرای سرور
طمع مدار سرور اندرین سرای غرور
به عاقبت   به حسام   هوان   شود  مجروح
دلی كه آن به حطام جهان شود مسرور

***
جانب  او  نتوان  دید،  ز بیم  نگهش
الحذر  الحذر از  فتنه ی  چشم  سیهش
كشدم بی‌گنه آن شوخ ‌و ازین ‌خوشحالم
ز آنكه طفلست و مكافات ندارد گنهش

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات