منو
سبد خرید

تذکره المعاصرین

تذکره المعاصرین
درحال حاضر موجود نمی باشد
تذکره المعاصرین
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 52849 - 50/3
  • وزن: 0.80kg
  • UPC: 25
0 ریال

تذکره المعاصرین

نویسنده: محمد علی بن ابی طالب حزین لا هیجی - معصومه سالک
ناشر: میراث مکتوب - سایه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 429
اندازه کتاب: وزیری گالینگور وگشدار - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

لاهیجی از نام دارترین دانشمندان صفوى و آخرین چهره­ هاى سبک هندى و اصفهانى است. وی، به شرح حال یک صد تن از شاعران و عالمان معاصر خود پرداخته است. نثر اثر منشیانه، مصنوع و متکلف است. ذکر اطلاعات دقیق و معتبر درباره عالمان و شاعران، ضبط دقیق سال تولد و وفات آنها، وضع شغلى هر یک، کاربرد اصطلاحات دیوانى، ادارى و ادبىِ مخصوص آن دوره با اتکا بر حافظه و بدون دست رسى به اسناد مکتوب، از ویژگی هاى این تذکره است.

حزین لاهیجی در تدوین تذکره شعرای معاصر خویش، اهداف گوناگونی را در نظر دارد که در مقدمه عالمانه و ناقدانه ای که بر این کتاب نوشته ، یکایک آنها را شرح داده است، او به انتقاد از شاعران روزگار خویش که بی هیچ مایه ای بر این کار دست زده اند می پردازد و می گوید:
اینان به علت نا آگاهی از موقعیت و منزلت شعر به این پیشه از هر چیز دلیرتر و خیره ترند. او معترف است که در این دوره، هیچ شاعری را در معنای حقیقی آن، شاعر نیافته است، به همین خاطر به ذکر نام شاعرانی می پردازد که فقط شعرشان شعار قبولی را شامل باشد.

وی دست به نگارش تذکره ای می زند که تقریباْ در میان آثار همطراز خود ممتاز است. به دست دادن اطلاعات دقیق و دست اول درباره هر یک از این عالمان و شاعران، ضبط دقیق سال تولد و مرگ، اشاره به چگونگی وضعیت شغلی آنان، کاربرد اصطلاحات اداری، اجتماعی و ادبی خاص آن دوره، از جمله ویژگی های این تذکره است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات