كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تذکره الشعراء

تذکره الشعراء

نویسنده: امیر دولتشاه سمرقندی
به کوشش : محمد عباسی

ناشر: بارانی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 646
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1337 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب 

از کتب مرجع و تذکره های مهم به زبان پارسی تذکره ای است که دولتشاه سمرقندی تالیف کرده است. تذکره الشعراء دومین تذکره از نوع خود پس از لباب الالباب عوفی در تاریخ ادب فارسی است، که در خلال شرح احوال شاعران، پادشاهان و پیران، افسانه‌هایی دیده می‌شود که دولتشاه آنها را به تناسب در کتاب خود درج کرده است.

از نمونه‌های بارز این افسانه‌ها می‌توان به حکایاتی درباره‌ی فردوسی، ناصرخسرو، نظامی، خیام، عطار، سعدی، عبیدزاکانی و حافظ اشاره کرد.

مجموع اظهار نظرهای دولتشاه درباره‌ی سروده‌های شاعران نشان می‌دهد که او به ظرائف و دقایق و صنایع شعری، وقوف کامل داشته است؛ چنان که اشاره به بسیاری از صنایع بدیعی و یا استفاده از اصطلاحاتی چون «متانت»، «نازک سخن»، «ملایم‌گوی و متین‌سخن»، «سخن صاف و روان» و «غزل مطبوع» ، حاکی از داوری وی درباره‌ی سروده‌های شاعران است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تذکره الشعراء

  • ناشر: بارانی
  • کد کتاب: 113278 - 18/7
  • موجودی: در انبار
  • 1,550,000ریال

برچسب ها: امیر دولتشاه سمرقندی, محمد عباسی, شاعران ایران, ادبیات قدیم فارسی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب تذکره الشعراء دولتشاه سمرقندی