منو
سبد خرید

تدوین تجربیات خبرگان قنات

تدوین تجربیات خبرگان قنات
درحال حاضر موجود نمی باشد
تدوین تجربیات خبرگان قنات
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 129915 - 115/8
  • وزن: 0.70kg
  • UPC: 55
0 ریال

تدوین تجربیات خبرگان قنات

نویسنده: علی اصغر سمسار یزدی - عبدالعظیم پویا - محمد علی امیر بیگی - مرتضی تفتی - محمد حسین علمدار - فرحانه مهرآوران
ناشر: شرکت مدیریت منابع آب ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 334
اندازه کتاب: وزیری  - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

کیفیت :  نو ؛ نوشته تقدیمی دارد


مروری بر کتاب

مصور

یکی ازپدیده های شگفت انگیز ساخته دست بشر، قنات یاکاریز می باشد. پیشینه قنات درفلات ایران به سه هزارسال پیش و دوران باستان باز می گردد. موقعیت خاص فلات ایران این امکان رابه وجود آورده تا ساکنین اولیه درجستجوی آب به حفاری دردل زمین بپردازند، تاجایی که منابع تاریخ وجغرافیا گواهی می دهند، حفرقنات، ابداع ایرانیان بوده و شیوه های حفاری ازایران به دیگرمناطق جهان گسترش یافته است. طبق بررسی های انجام شده، طولانی ترین وعمیق ترین قنات ها مربوط به ایران است. حتی مستشرقینی که راجع به ایران مطالعه نموده اند، از شیوه های آبیاری ایرانیان، مطالبی را نوشته اند.

هرودت، دیاکنوف و استرابون، فراوانی محصولات کشاورزی ایران باستان را زائیده فن آبیاری و استفاده روستائیان از آب برف و کاریز می دانند. از دوران ایلام و ماد، ایرانیان شیوه هایی درارتباط با آبیاری دانسته اند، به نظر گریشمن، باستانشناس فرانسوی، زمین های کشاورزی باوسایل آبیاری مصنوعی، آبیاری می شدند.

درعهد هخامنشی، شبکه  وسیعی از راهروهای زیرزمینی (قنات یا کاریز) موجود بود. تاریخ قنات درایران به طور مشخص به دوره ایران باستان برمی گردد و قدیمی ترین قنات ثبت شده در تاریخ فلات ایران به سه هزارسال پیش یعنی اوایل ورود آریایی ها به ایران باز می گردد که در ارمنستان حفر گردیده است. سپس درزمان آشوریان و در دوره پادشاهی سارگن دوم برای نخستین بار از تأمین آب یک سکونتگاه به عنوان قنات در کتیبه های آن یاد شده است. درپی آن در دوره داریوش کبیر (521-486ق.م) که اوج شکوفایی، اقدامات آبیاری و حفرکاریز در سراسر فلات ایران به شمارمی رود، قنات های متعددی در قلمرو فلات مزبور حفر شده است.

مطالعه پیرامون قنات درایران و دیگر کشورها از اهمیت خاصی برخوردار است؛ ایجاد پایگاه های مطالعاتی، دانشکده قنات و چندین سمینار در سطح ملی و بین المللی، این امکان رابه وجود آورده تا به این سازه دست بشر توجه خاصی شود، بنابراین یکی از اقدامات اساسی و مهم در پژوهش قنات، تدوین تجربیات مقنی ها می باشد، که به صورت شفاهی، تدوین شده است.

پروژه تدوین تجربیات خبرگان قنات به همت "دکتر علی اصغر سمسار یزدی" و همکاری "عبدالعظیم پویا"، "محمدعلی امیربیگی"، "مرتضی تفتی"، محمدحسین علمدار" و "فرحانه مهرآوران" تدوین شده است. این کتاب توسط انتشارات مهندسین مشاور ستیران در بهار 1383 در 3000جلد در اختیار علاقمندان به پژوهش های پیرامون قنات، قرارگرفت؛ تدوین تجربیات خبرگان قنات از این جهت، مهم و معتبر به شمار می رود که تاکنون چنین پژوهشی انجام نگرفته است. بنابراین، این کتاب به عنوان سندی معتبر در کارنامه مطالعات شفاهی ایران، جایگاه ویژه ای دارد، زیرا باپیشرفت تکنولوژی، امکان فراموش شدن تجربیات قنات هم وجود داشت؛ کتاب "تجربیات خبرگان قنات"، امری مهم در جهت حفظ و ثبت تجربیات مقنی ها می باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات