کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
تحولات سیاسی و اجتماعی ایران در دوران پهلوی ؛ متن کامل

تحولات سیاسی و اجتماعی ایران در دوران پهلوی

نویسنده: علیرضا امینی
ناشر: صدای معاصر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 352
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1386 ~ 1381 - دوره چاپ: 2 ~ 1

 

مروری بر کتاب

کتاب حاضر گزارش و تحلیلی است از تحولات سیاسی اجتماعی ایران در دوران پهلوی، از کودتای سوم اسفند 1299تا پیروزی انقلاب اسلامی که در 9بخش سازمان یافته است . 

کودتای سوم اسفند 1299 نقطۀ آغاز حضور رضاخان در عرصۀ سیاسی کشور بود. حضوری که با فرماندهی قزاق‌ها و وزارت جنگ آغاز شد و به تاج‌گذاری او در مقام سلطنت در 1304 منتهی شد و تا 1320 ادامه یافت. رضاشاه در این دوران بیست‌ساله تلاش کرد با شکل‌دادن دولتی مرکزی و مقتدر و الگوبرداری از تحولات کشورهای اروپایی، بخش‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، قضایی، و آموزشی را اصلاح کند و از نو بسازد؛ تا چشم‌اندازها و فرصت‌های داخلی و بین‌المللی تازه‌‌ای برای ایران فراهم شود. اقدامات اصلاحی او در عرصه‌های مختلف آثار، نتایج، و واکنش‌های متفاوتی را درپی داشت.

یکی از راه‌های بررسی این پیامدها و واکنش‌ها استفاده از متون و آثار چاپی این دوره در چهارچوب جامعه‌شناسی ادبیات است. در میان متون ادبی، رمان به‌دلیل ساختار و ویژگی‌های خاص خود اهمیت بیش‌تری دارد. پژوهش حاضر در پی آن است که به بررسی بازتاب اصلاحات سیاسی و اجتماعی رضاشاه در رمان‌های اجتماعی1300 - 1320، با استفاده از چهارچوب نظری لوسین گلدمن، بپردازد.

نتایج پژوهش نشان می‌دهد که در سال‌های آغاز سلطنت و اجرای اصلاحات مورد نظر رضاشاه، به رمان و رمان‌نویسی توجه بیش‌تری شد و با گذشت زمان و آشکارشدن نواقص و کاستی‌های اصلاحات تقلیدی این دوره، ادبیات و نوع ادبی رمان به ابزاری برای انتقاد از وضعیت آن زمان تبدیل شد.

فهرست

کودتای سوم اسفند و تحولات سیاسی در دوران سلطنت رضاشاه
اشغال نظامی ایران توسط متفقین در جنگ جهانی دوم
اوضاع سیاسی اجتماعی ایران در آغاز زمامداری محمدرضا شاه و احزاب فعال پس از شهریور 1320 (حزب توده، حزب اراده ملی، فدائیان اسلام)
غائله آذربایجان و کردستان
ملی کردن صنعت نفت ایران
کودتای 28مرداد و گسترش حاکمیت آمریکا در ایران
قیام 15خرداد 1342
رژیم پهلوی در اوج قدرت
بیست و دوم بهمن و پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تحولات سیاسی و اجتماعی ایران در دوران پهلوی ؛ متن کامل

  • 400,000ریال
  • 330,000ریال

برچسب ها: علیرضا امینی, رضاشاه, محمدرضا شاه, پهلوی, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ تحولات سیاسی, تاریخ معاصر ایران, کتاب تحولات سیاسی و اجتماعی ایران در دوران پهلوی