کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
تحولات سیاسی و اجتماعی افغانستان

تحولات سیاسی و اجتماعی افغانستان

نویسنده: فاروق انصاری
ناشر: وزارت امور خارجه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 226
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور - 1259 - 1312ش / 1880 - 1933م

بررسی موردی قندهار

در تحقیق حاضر حوادث و تحولات افغانستان مشخصا حوادث قندهار در دو دهه پایانی قرن 19و سه دهه نخست قرن 20که ارتباط مستقیمی با رویدادهای آن سوی مرز و به ویژه هند انگلیسی دارد در سه بخش شرح و تحلیل شده است . وحدت قلمرو و حکومت، تثبیت و تحکیم مرکزیت، مدرنیسم و تجدد، نهضت‌های فکری و ادبی، انعقاد نطفه‌های نخستین تشکل‌های سیاسی و اجتماعی، کسب استقلال خارجی، مطرح شدن حقوق مدنی و شهروندی، تدوین قانون اساسی و نظایر آن در همین دوره صورت وقوع یافته‌اند .

در بخش اول کتاب، چگونگی بازگشت و کسب قدرت، عبدالرحمان خان و رقابت‌ها و کشمکش‌های او برای تثبیت قدرت، به ویژه با ایوب‌خان و سرنوشت این تکاپوها، نقش انگلستان در این برهه و برخی نوآوری‌ها و تغییرات داخلی بررسی شده، همچنین عده‌ای از مشاهیر فرهنگ و ادب افغانستان در زمان عبدالرحمان خان معرفی می‌شود .

در بخش دوم، اوضاع افغانستان پس از عبدالرحمان خان و در زمان حکومت حبیب‌الله و امان‌الله بررسی می‌گردد که مباحث اصلی آن از این قرار است :سیاست‌ها و اقدامات آنها، تاسیس مدارس جدید، انتشار روزنامه، آغاز مشروطه خواهی، سیاست خارجی، شورش قندهار، اعلان استقلال افغانستان، اصلاحات امان‌الله خان، گسترش آموزش‌های جدید، معرفی و شرح حال و افکار گروه نخبه و اندیشمندان جدید .

بخش سوم در چهار فصل، شامل بررسی اوضاع افغانستان در زمان حکومت حبیب‌الله کلکانی و محمد نادرخان است که پس از سقوط سلسله درانی و در پی کشمکش‌های داخلی به قدرت دست یافتند .صفحات پایانی به فهرست منابع و عکس‌هایی از دولتمردان افغانستان اختصاص یافته است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تحولات سیاسی و اجتماعی افغانستان

  • 240,000ریال
  • 190,000ریال

برچسب ها: فاروق انصاری, ظاهر شاه, افغانستان, تاریخ افغانستان, جامعه شناسی افغانستان, قندهار, کتاب تحولات سیاسی و اجتماعی افغانستان