منو
سبد خرید

تحلیل عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ؛ بررسی موردی پرونده هسته ای

تحلیل عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ؛ بررسی موردی پرونده هسته ای
درحال حاضر موجود نمی باشد
تحلیل عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ؛ بررسی موردی پرونده هسته ای
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133857 - 106/3
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 10
0 ریال

تحلیل عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران

نويسنده: مهدی ذوالفقاری
ناشر: دانشگاه امام صادق (ع)
زبان كتاب: فارسی
تعداد صفحه: 248
اندازه كتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

بررسی موردی پرونده هسته ای

عملیات روانی اقدامی است برنامه ریزی شده برای انتقال اطلاعات و علائم انتخاب شده به مخاطبین خارجی که به منظور اثرگذاری بر احساسات، انگیزه ها، استدلال بی طرفانه و در نهایت اثرگذاری بر رفتار دولت ها، سازمان ها و گروه ها و افراد خارجی صورت می گیرد. عملیات روانی بخشی حیاتی از فعالیت های گسترده سیاسی، اطلاعاتی، نظامی و اقتصادی ایالات متحده به شمار می آید.

از منظر ایالات متحده عملیات روانی به صورت اطلاعات اثرگذار منتقل می شود و در زمان جنگ و صلح به منظور آگاه سازی و اثرگذاری مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتیکه عملیات روانی به درستی به کار رود می تواند با تضعیف روحیه دشمن، به تقویت مواضع نیروهای خودی پرداخته و موفقیت را در اتخاذ سیاست ها مشاهده کرد. عملیات روانی با تضعیف روحیه و همین طور کم کردن قابلیت نیروهای دشمن می تواند از تهاجم آنها جلوگیری نموده و بین نیروهای آنها اختلاف و ناراحتی ایجاد کند و در نهایت آنها را وادار به تسلیم نماید.

ایالات متحده آمریکا در رویارویی با جمهوری اسلامی ایران با توجه به اصول و شیوه های عملیات روانی به عنوان شاخص ترین مؤلفه اثرگذار در روند پرونده هسته ای توجه ویژه دارد. این موضوع سبب افزایش هزینه های سیاسی، اقتصادی و نیز محدودیت در زمینه ای تکنولوژیکی برای جمهوری اسلامی ایران شده است. با عنایت به مخاطرات و تهدیدات عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، آگاهی از شیوه های نوین بکارگیری دستگاه عملیات روانی برای مقابله با آن و جهت دهی افکار عمومی در درک واقعی ارزش ها و مفاهیم مربوطه حائز اهمیت است.

نگارنده در این تحقیق به دنبال یافتن پاسخ برای این سؤال اصلی است که: تحلیل عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در پرونده هسته ای چیست؟ و همچنین در این تحقیق به سؤالات فرعی زیر نیز پاسخ داده شده است: سابقه تاریخی استفاده از عملیات روانی در استراتژی آمریکا چیست؟ وجوه افتراق و اشتراک عملیات روانی نسبت به سایر موارد هم خانواده کدام است؟ سابقه تاریخی فعالیت های هسته ای ایران چیست؟ نظریه راهنمای تحلیل عملیات روانی آمریکا کدام است؟ روش ها و شیوه های عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران کدام است؟

اهداف تحقیق در دو بعد نظری و کاربردی قابل تصور است:
الف) اهداف نظری:
توصیف ابعاد عملیات روانی آمریکا به جهت فهم دقیق سناریوهای عملیات روانی آمریکا و سایر مخالفان در موارد مشابه.

 اهداف کاربردی:
یک. شناسایی ظرفیت ها و چالش های پیش روی جمهوری اسلامی ایران از منظر راهبردی در موضوع عملیات روانی آمریکا و ایجاد بستری برای مقابله و بهره برداری از نقاط ضعف دشمن.
دو. به دست آوردن سطح مناسبی از تحلیل در خصوص ادبیات جنگ روانی و ایجاد نمودن بستر علمی برای مطالعه موضوعی در حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل.
سه. شناسایی نقاط ضعف و قوت آمریکا و ایران برای طرح پروژه های آتی در ضمینه عملیات روانی در سایر حوزه های علوم انسانی و مطالعات سیاسی.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات