كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تجار ، مشروطیت و دولت مدرن

تجار ، مشروطیت و دولت مدرن

نویسنده: سهیلا ترابی فارسانی
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 659
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 2

کیفیت : در حد نو


مروری بر کتاب

جامعه ایرانی از اوایل قرن نوزدهم میلادی در مواجهه با غرب قرار گرفت و خود را از جهان نو، واپس مانده یافت.
با ورود نخستین عناصر اندیه مدرن به اران، تعارضی سهمگین و مداوم میان سنت و مدرنیته در گرفت که تا به امروز به طول انجامیده است جنبش مشروطیت برآیند این مبارزه بود و نوگرایان به واسطه آن، خواهان تحقق سه مؤلفه حکومت متمرکز، نهادهای مدرن و مردم سالاری بودند.

تجار که نزدیکترین طبقه اجتماعی ایران به مفهوم بورژوازی بود، در این جنبش فعالانه شرکت کرد و اندک زمانی در قدرت سیاسی مشارکت جست.در همان مجال اندک، پایه های حقوق بورژوای در قالب قانون اساسی و متمم ن گذارده شد.با این حال مشروطیت همچون برنامه ای ناتمام معوق ماند. ظهور رضا شاه به رغم دخیل بودن خارجی، با حمایت عناصر داخلی از تجار ممکن شد و...

مداخله تجار در جنبش مشروطیت برای تحقق سه مؤلفه «حکومت متمرکز و قانونمند»، «استقرار نهادهای مدرن» و «مردم سالاری» بود، اما جنبش مشروطیت پس از پیروزی و در پی مشکلات ساختاری و موانع خارجی به موفقیت لازم دست نیافت و خواست‌های سه‌گانه برای تجار محقق نشد.

جنگ جهانی اول نیز بر وخامت اوضاع افزود و زمینه‌ تغییرات سیاسی و اصلاحات نوین را فراهم ساخت. از این رو تجار که طلیعه استقرار نهادهای مدرن و حکومت متمرکز را در شخص رضاخان بازیافتند، از به قدرت رسیدن او حمایت کردند. تجار در این مقطع زمانی بر سر مردم‌سالاری مصالحه کردند تا به دو هدف دیگر خود دست پیدا کنند.


فهرست

• بخش مقدماتی: تجار در سال های پیش از مشروطیت
• بخش اول: تجار از جنبش مشروطیت تا جنگ جهانی اول
• بخش دوم: تجار در سال های جنگ جهانی اول
• بخش سوم: تجار در تکاپوی استقرار دولت متمرکز و نهاد های مدرن
• بخش چهارم: خواست های تجار و پاسخ دولت پهلوی به آن
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تجار ، مشروطیت و دولت مدرن

  • 0ریال

برچسب ها: سهیلا ترابی فارسانی, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ مشروطه, قاجار, مشروطیت, کتاب تجار ، مشروطیت و دولت مدرن