كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
تجارب السلف ؛ در تواریخ خلفا و وزرای ایشان

تجارب السلف

نویسنده: هندوشاه نخجوانی - عباس اقبال - توفیق سبحانی
ناشر: طهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 461
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 3 

کمیاب - کیفیت : عالی ؛ عطف کتاب رد چسب خوردگی دارد

 

مروری بر کتاب 

در تواریخ خلفا و وزرای ایشان

با فهرست آیات و احادیث و عبارات و اشعار عربی و فارسی و اسامی و اشخاص و امکنه و کتب و رسالات و فرهنگی از پاره ای لغات مشکل کتاب

این کتاب پیش از این از سوی عباس آشتیانی در سال 1313 با ارائه متن اصلی و استاد سیدحسن قاضی طباطبایی در سال 1351 (از استادان وقت تبریز) با توضیحات و تصحیحات لازم چاپ شد. و این کتاب که در قرن هشتم هجری نوشته شده، خلاصه کتاب تاریخ «الفخری» ابن طقطقی است و مباحثی چون انتخاب خلیفه بعد از رحلت پیامبر(ص)، شرح حال خلفا، وزراء و مسایل تاریخی مربوط به این دوره ها تا قرن هشتم هجری را شامل می شود.

هندوشاه نخجوانی مورخ قرن هشتم هجری بود. او فرزند سنجرصاحبی بود و اصالت نخجوانی داشت و در آنجا بزرگ شد. تحصیلات خود را در مدرسه مستنصریه بغداد به پایان رساند و نیز نزد شمس‌الدین محمد کیشی تحصیل کرد. هندوشاه مدتی به خدمت خاندان جوینی درآمد و در ۶۷۴ هجری قمری به نیابت از برادر خود، سیف الدوله، چندی بر کاشان حکمرانی کرد و در آن جا مدرسه‌ای ساخت و کتاب‌های بسیاری وقف کرد. وی مدتی نیز در دستگاه اتابک نصره الدین احمد بن یوسف شاه، از اتابکان لر به سر برد و کتاب تجارب السلف را به نام او تألیف کرد.

این کتاب در ۷۲۳- ۷۲۴ تألیف شده‌است و موضوع آن تاریخ خلیفه‌ها و وزیران اسلام تا بر چیده شدن خلافت عباسی است. هندوشاه در تألیف تجارب السلف از منیه الفضلاء فی تواریخ الخلفاء و الوزراء صفی الدین ابن طقطقی استفاده مستقیم کرد با این تفاوت که قسمت‌هایی از آن حذف کرده و مطالبی از کتاب‌های معروف دیگر عربی و فارسی بر آن افزوده‌است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تجارب السلف ؛ در تواریخ خلفا و وزرای ایشان

  • ناشر: طهوری
  • کد کتاب: 100724- 209/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: هندوشاه نخجوانی, عباس اقبال, توفیق سبحانی, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اسلام, اسلام در ایران, خلفای عباسی, متون قدیم, کتاب تجارب السلف ؛ در تواریخ خلفا و وزرای ایشان