منو
سبد خرید

تجارب الامم ، جلدهای پنجم و ششم ، دو جلدی

تجارب الامم ، جلدهای پنجم و ششم ، دو جلدی
-16 %
تجارب الامم ، جلدهای پنجم و ششم ، دو جلدی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 94398 - 29/5
  • وزن: 2.10kg
  • SKU: 60125
1,055,000 ریال
1,250,000 ریال

تجارب الامم ، جلدهای پنجم و ششم 

نویسنده: ابوعلی مسکویه
مترجم: علینقی منزوی
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

ابو علی مسکویه (320-421ق.) مورخ و ادیب و پزشک و فیلسوف نامدار ایرانی، تجارب الامم را که کتابی است در تاریخ عمومی ایران و اسلام، در دو بخش قبل و بعد از اسلام تالیف کرده است.

در بخش پیش از اسلام، مسکویه، به تاریخ سلسله های ایرانی پیشدادیان و کیانیان و اشکانیان و ساسانیان می پردازد و به مطالب بسیار مهم و بدیعی اشاره می کند که در آثار مورخانی چون طبری و ابن اثیر و دیگران دیده نمی شود. در بخش مربوط به تاریخ اسلام نیز وی به طور فشرده دوران صدر اسلام و خلفای راشدین و دولت امویان و تا حدود نیمی از دوران حکومت عباسیان، تا مرگ عضدالدوله دیلمی (372ق.) را بررسی نقادانه می کند.کتاب به عربی تالیف شده است و ابوالقاسم امامی برای اولین بار در تاریخ نشر چاپی متن کامل آن را از روی نسخه مشهور ایاصوفیه تصحیح نموده که همراه با یک جلد ذیل آن و یک جلد فهارس کامل در هشت مجلد به چاپ است.

با نگاهی به مقدمه تجارب الامم روشن می‌شود که تاریخ در نظر مسکویه مشتمل بر رویدادهایی است که انسان می‌تواند در زندگی فردی و اجتماعی خویش از آن پند گیرد و آن را در پیشامدهایی که مانندش همیشه پیش می‌آید و همتایش پیوسته روی می‌دهد، فرا روی خویش بدارد. هنگامی که انسان آن حوادث و ارزش‌های آزمونی‌اش را بشناسد و از آن پند گیرد، این سبب خواهد شد تا از حوادثی که در تاریخ بر سر مردمی آمده است، بپرهیزد و بدان چه سبب نیکبختی مردمی بوده است، چنگ زند.

این تفکر، بر نظر دیگرش استوار است که می‌گوید: کارهای جهان همانند و در خور یکدیگرند و انسان می‌تواند امروز را با دیروز بسنجد و در پرتو آزمون‌هایی که در کردار پیشینیان می‌یابد راه خویش را برگزیند. از سویی مسکویه بر این باور است که رویدادهایی که در گذشته روی داده، و انسان از مطالعه تاریخ بر آن آگاه می‌شود، گویی همگی آزمون‌های خود اویند، گویی خود بدان‌ها دچار آمده و در برخورد با آنها فرزانه و استوار شده و با نگرش در کارهایی که خود تجربه‌شان نکرده کارشناس شده است. تا آنجا که آنها را پیش از روی دادن باز می‌شناسد و دشواری‌های خویش را چون مردی کاردان می‌پذیرد و در برخورد با آنها همان می‌کند که سودمندتر و مناسب‌تر است.

با این همه، مسکویه چنین دریافته است که گزارش‌های درست تاریخ، غرق در قصه‌هایی است بی‌پایه و آمیخته با افسانه‌ها و مثل‌هایی که سودشان جز خواب‌آوردن یا سرگرمی نیست. از این‌رو، همه آن گزارش‌ها را در بوته نقد می‌نهد و آنچه را که ارزشمند است، از آن بیرون می‌کشد و آنچه را که تهی از ارزش تاریخی است، به سویی می‌افکند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات