كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تبیین در علوم اجتماعی

تبیین در علوم اجتماعی

نویسنده: دانیل لیتل
مترجم: عبدالکریم سروش
ناشر: صراط
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 434
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 101164

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب 


درآمدی به فلسفه علم الاجتماع

دانیل لیتل را به عنوان یکی از اندیشمندان عینی گرا انتقادی نام برده اند این متفکر و دانشیار فسلفه در آمریکا این کتاب را در کنار دو اثر ( مارکسیسم علمی و شناخت چین دهقانی ) در 1991 میلادی به نگارش در آورده که درآمدی می باشد بر فلسفه ی علوم اجتماعی.

این اثر 4 سال بعد که به کوشش دکتر عبدالکریم سروش ترجمه شده و در زمره ی یکی از منابع برای پژوهندگان علوم انسانی قرار گرفت و تقسیمبندی آن به این شکل است که به سه بخش تقسیم شده :

بخش اول ، دارای سه فصل بوده که سه نظریه ی تحلیل علی ، اختیار عاقلانه و نظریه تفسیر را مورد بررسی قرار می دهد.

در بخش دوم ، سه تبیین علمی ، هر کدام به صورت فصول جداگانه مورد بحث قرار می گیرد.

نخست تبیین ساختاری و خدمتی و بعد تبیین مادی -معیشتی ( ماتریالیسم ) و همچنین مردم شناسی اقتصادی ، و بخش آخر با عنوان مناقشات جاری لیتل به بحث و نقد سه مقوله ی فرد گرایی روش شناختی نسبت گرایی و کثرت گرایی روش شناختی و در پایان نتیجه گیری نهایی گنجانده شده است.

در نگاهی کلی بخش های سه گانه ی این اثر هر کدام اهدافی را دنبال می کنند و بخش با ایجاد سوال در ذهن پژوهشگر نکته سنج را با سه رأی مهم در باب خصلت تبیین اجتماعی ، آشنا می کند.

آن سه رأی چنین اند : هر تبیین اجتماعی می باید بر عللی انگشت بنهد ، وی می باید از تحلیل فرایند تصمیم گیری فاعلان خردمند آغاز کند یعنی آنان که از ذهن خویش برای نزدیک شدن به حقیقت اشیاء بهره می گیرند و می باید تفسیری از ارزش ها.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تبیین در علوم اجتماعی

  • ناشر: صراط
  • کد کتاب: 101164 - 18/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: دانیل لیتل, عبدالکریم سروش, جامعه شناسی فلسفی, فلسفه اجتماعی, علوم اجتماعی