کتاب اسناد قاجاری در مجمع ذخائر اسلامی ؛ قم - ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات

اسناد قاجاری در مجمع ذخائر اسلامی ؛ قم - ایران

نویسنده: سیدصادق حسینی اشکوری
ناشر: مجمع ذخائر اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 284
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

شامل تصاویر سیاه و سفید از اسناد ، اماکن و ...

مجموعه 208 سند از اسناد، مهرها و توقیعات حكومتی و فرامین شاهان قاجاریه است كه به همراه آلبوم عكسهای تاریخی قاجاریه تدوین یافته است.  تعدادی از فرامین ناصرالدین شاه، رسیدهای مطالبات حكومتی ‏ها، بیع ‏نامه‏ ها، صلح‏ نامه مزارعی و گزارش های مقامات محلی شهرها به شاه برخی از عناوین این سندهاست. عكس‏برداری و تصویربرداری مناسب و فنی و توضیحات كوتاه در كنار سندها و عكس ها از ویژگی‏های این كتاب است.

مرکز اسناد دیجیتالی مجمع ذخائر اسلامی، در سال ۱۳۸۳ تأسیس و راه­ اندازی شد. این مرکز نوپا، در آغاز به جهت احساس نیاز در کنار بخش نسخه ­های خطی و با عنوان «نسخه های خطی تک­ برگی» و «یا اوراق تاریخی کمتر از کتاب» شکل گرفت و به سرعت جایگاهی مستقل در مجمع ذخایر اسلامی یافت.

هدف مرکز اسناد مجمع ذخایر اسلامی، از ابتدای تأسیس، اطلاع رسانی اسناد بود، از این رو، تفاوت عمده آن با سایر مراکز اسنادی در این است که فقط به جمع ­آوری اسناد نمی پردازد؛ بلکه در مدت کوتاهی پس از و فهرست ­نویسی، اسناد را معرفی و ترجیحاً منتشر می ­کند.

اطلاع­ رسانی مرکز از چهار طریق انجام می ­شود:

۱ ـ تهیه فهارس دست­نویس از اسناد؛

۲ ـ درج نمونه­ های اسناد بر روی سایت ذخایر؛

۳ ـ تهیه نسخه چاپ ­شده از کلیه اسناد دیجیتالی، و ارائه آن به صورت صحافی شده (به مانند کتاب) جهت استفاده مطالعه ­کنندگان حضوری؛

۴ ـ چاپ اسناد منتخب از مجموعه­ های مختلف (اطلاع ­رسانی همگانی).

بخش­ های مختلف مرکز اسناد

الف ـ عکس­برداری دیجیتالی از اسناد

کادر فنی و آموزش دیدۀ ذخایر اسلامی، برای عکسبرداری از اسناد، به کتابخانه ­های مختلف معرفی می­ شوند، اسناد از محل کتابخانه، موزه یا منزل شخصی آن خارج نمی ­شوند و صاحب اسناد از هر جهت مطمئن است که به اسناد وی ضرری نمی ­رسد.

عمده رسالت مجمع ذخایر اسلامی در این بخش، حفظ اسناد و اطلاع­ رسانی به نسل کنونی و آینده است، از این رو به اسنادی که کمتر در دسترس هستند توجه بیشتری معطوف می دارد. پس از عکسبرداری در محل، اسناد کنترل می ­شود و چنان­چه نقصی موجود باشد، رفع می ­گردد. فهرست­ نویسی و شماره­ گذاری نیز در همین مرحله انجام می­ گیرد. سپس نسخه­ ای از تصویر دیجیتالی در اختیار صاحب کتاب­خانه و نسخه­ ای نیز در اختیار گرافیست مجمع قرار می­ گیرد. پس از فراهم ­آوری و سازماندهی اسناد برای چاپ، کلیه اسناد به صورت نسخۀ کتابی قابل مراجعه درمی ­آید.

ب ـ فهرست ­نویسی اسناد

اطلاعات مربوط به هر سند، در یک فرم ویژه درج می ­شود و اسناد و اوراق مربوطه به هر کتاب­خانه، به صورت مستقل صحافی می ­شود و به صورت کتاب در می ­آید. مراجع می ­تواند با مرور فهرست، مواردمورد نیاز را یادداشت و سپس به اسناد مراجعه کند. از برنامه ­های آتی مجمع، آن «است که کلیه این شناسه ­ها در بانک قرار می ­گیرد و مراجع بتواند حتی بدون تورق شناسنامه اسناد، بلافاصله بر سند موردنظر دسترسی یابد.

ج ـ بازخوانی

این قسمت مهم ­ترین بخش مرکز اسناد مجمع ذخایر با گروهی از متخصصین است. در این بخش پس از بازخوانی تمامی متن شناسنامه­ ای کامل دربارۀ وضعیت متن، و سجلات و خصوصیات سند تهیه می­ شود و موقعیت مهرها، امضاها و تمامی عبارات سند، حتی سجع مهرها نیز در آن مشخص می ­گردد.

در سال ۱۳۸۵، حدود یک هزار سند از اسناد موقوفات استان اصفهان بازخوانی شد و اکنون مجلات اولیه آن مرحله نهایی و سازماندهی چاپ را می ­گذرانند. روش بازخوانی اسناد در این مرکز، سبکی نوین و کارآمد است، که پس از انتشار مجموعه اسناد موقوفات اصفهان با رفع نواقص احتمالی، به سبکی ملی تبدیل خواهد شد.

بعضی از اسناد مورد مرافعه نیز به این مرکز احاله شده است که مجمع، بدون دخالت مرافعات و طرفین دعوا، صحت و سقم اسناد، مهرها و امضاها را بررسی کرده است.

د ـ آموزش نیروی انسانی

آموزش نیروی انسانی و تربیت نسل کنونی برای نهضتی ملی در امر اسناد کشور، که حامل بخشی بسیار عظیمی از تاریخ ناگفته و نانوشته این مرز و بوم است، ضرورتی است که انکار آن شایسته نیست. در مرکز اسناد ذخایر اسلامی، ابتدا محققان مرکز، در برنامه «مدرسه مخطوطات»، که از ابتکارات مجمع ذخایر اسلامی است، طی دوره­ای پنج ماهه به «آموزش بازخوانی مطالعه اسناد می ­پردازند و سپس دوره­ علمی مطالعه اسناد را آغاز می ­کنند.

مجمع ذخایر با یاری طلبیدن از متخصصان این حوزه، امیدوار است در سال آینده دامنه آموزش نیروی انسانی را گسترش دهد و از علاقه ­مندان با گرایش ­های مختلف در حوزه اسناد پذیرش نماید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

اسناد قاجاری در مجمع ذخائر اسلامی ؛ قم - ایران

  • کد کتاب: 78994 - 106/4
  • موجودی: 2 تا 3 روز آینده
  • 0ریال

برچسب ها: سیدصادق حسینی اشکوری, اسناد قاجار, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ اجتماعی قم, قاجار, اسناد قدیمی, کتاب اسناد قاجاری در مجمع ذخائر اسلامی ؛ قم - ایران