دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاکسی پنج ریالی

تاکسی پنج ریالی
درحال حاضر موجود نمی باشد
تاکسی پنج ریالی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 164714 - 57/6
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

تاکسی پنج ریالی

نویسنده: عزیز نسین
مترجم: رضا همراه
ناشر: دنیای کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 205
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو 


مروری بر کتاب 

مجموعه داستان طنز

مَحمَت نُصرَت معروف به عَزیز نَسین (۲۰ دسامبر ۱۹۱۵- ۶ ژوئیه ۱۹۹۵) نویسنده، مترجم و طنزنویس اهل ترکیه است. پس از خدمت افسری حرفه‌ای، نسین سردبیری شماری گاهنامه طنز را عهده‌دار شد. دیدگاه‌های سیاسی او منجر به چند بار به زندان رفتن شد. بسیاری از آثار نسین به هجو دیوان‌سالاری و نابرابری‌های اقتصادی در جامعه وقت ترکیه اختصاص دارند. آثار او به بیش از ۳۰ زبان گوناگون ترجمه شده‌اند. بسیاری از داستان‌های کوتاه او را ثمین باغچه‌بان، احمد شاملو، رضا همراه و صمد بهرنگی به فارسی ترجمه کرده‌اند.

طنز، شايد در هيچ زمينه‌ای بيش از سياست عملی، نتواند با موفقيت به کار رود. چراکه قدرت هميشه می‌خواهد حماقت خود را جدی نشان دهد و حال آنکه خانه‌ی عنکبوتی و سست‌بنيادش به تلنگری در هم می‌شکند. عزيز نسين، نويسنده‌ی ترک، در داستان زير با بصيرت نشان می‌دهد که چگونه کسانی که با کمک مردم از نردبان قدرت بالا رفته‌اند ديگر به خواست مردم از اين نردبان پايين نمی‌آيند و بزرگترين دليل اين کارشان هم همين است که مردمی که آن قدر احمق بوده‌اند که آنان را بر سر کار آورده‌اند، ديگر چه صلاحيتی دارند که آنان را از کار برکنار کنند؟ اما زندگی ملتها با زندگی افراد چندان تفاوتی ندارد.

همان اشتباهی را که فرد می‌تواند در زندگيش مرتکب شود همان اشتباه را هم ملتی می‌تواند در حيات اجتماعی‌اش مرتکب شود، اما تنها تفاوتش اين است که هزينه‌ی دومی بسيار بيشتر و گزافتر است.


فهرست

تاکسی پنج ریالی
احمق ها موفق ترند
آیا مرا شناختی؟
واه..واه...واه...
دستور اداری
داماد سرخانه
این مال کیه؟
بازرس افتخاری
رقابت
جای نگرانی نیس
مطالعات فرهنگی
تقلب
مرض مسری
عید در خانه شخصی
معماری که آمریکا را ساخت
آدم واقع بین
خریدار هنر
زندگی سگ از ما ما بهتره
لقمه حرام
مردم عقلشون به چشمشونه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات