منو
سبد خرید

تام جونز

تام جونز
-17 %
تام جونز
  • موجودی: موجود
  • مدل: 159109 - 54/2
  • وزن: 0.60kg
1,250,000 ریال
1,500,000 ریال

تام جونز

نویسنده: هنری فیلدینگ 
مترجم: سیروان آزاد
ناشر: نشر نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 346
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ:

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

هنری فیلدینگ، رمانِ تام جونز، کودکی سرراهی را در سالِ ۱۷۴۹ به‌چاپ رساند که ماجرای زندگی تام جونزِ سرِ راهی را به‌تصویر می‌کشد ...کتاب جزو بهترین آثار عصر روشنگری محسوب می شود.

قرن ۱۸ دوران تحولات شگرف در نهادهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اروپا از قبیل روابط بازرگانی، شکل خانواده، ترکیب جوامع شهری و روستائی و مبانی اعتقادی مردم است،دوران ریشه گرفتن و تثبیت اندیشه جدائی کلیسا از حکومت، دوران رشد اندیشه حکومت دموکراتیک، دوران دگرگونی های بزرگ اخلاقی و رفتاری، عصر ارتقاء مقام اجتماعی زنان، زمان ظهور و نضج مطبوعات، قرن پیشرفت نثر نویسی در ادبیات اروپائی و قرن شکوفائی رمان به مثابه جدیدترین شکل بیان ادبی است.

شخصیت اصلی کتاب، تام جونز، در چنین دوره ای زندگی می کرد. او، مهربانی، صمیمیت و سخاوت را به همراه در لحظه بودن و روحیه ی بالا در خود پرورش داده بود، اما این موضوع، او را در مخمصه های اجتماعی می انداخت و یا بر سر دوراهی های اخلاقی قرار می داد. ماجراجویی های تام در بخش های مختلف انگلیس، تصویری شفاف و بی واسطه از زندگی در میانه ی قرن هجدهم به مخاطب می دهد و در این مسیر، خواننده را با هنرمندی تمام سرگرم می کند.

تام جونز، بچه ای سرراهی با والدینی ناشناخته توسط مردی به نام آقای آلورتی پرورش می یابد و به شدت عاشق و شیفته ی سوفیا وسترن، دختر زیبا و به ظاهر دست نیافتنی ارباب خانه ی کناری می شود؛ گرچه گاهی اوقات زیبایی های دختران محلی نیز تام را به وسوسه می اندازد. وقتی که آقای آلورتی، تام را به منظور ایستادن روی پای خود از مزرعه طرد می کند و سوفیا هم برای فرار از ازدواجی اجباری با او به لندن می گریزد، ماجراجویی های جذاب کتاب آغاز می شود.

نویسنده در این کتاب از مطلق گرائی پرهیز دارد، شخصیت‌های ساخته و پرداخته اش انسان‌هایی هستند دمدمی مزاج، مثل تام جونز که هر چند به سوفیا عشق می‌ورزد و اگر چه این عشق بی شائبه است، با این همه هر جا و هر گاه به زن زیبا و رامی برمی‌خورد، بدون احساس ناراحتی وجدان با او به بستر می‌رود. بدون آنکه ذره‌ای از عشقش به سوفیا کاسته شده باشد، قهرمان کتاب فیلدینگ هر چند انسان متقی نیست ولی شهوتران هم نیست، و مثل بیشتر شوهرها، کارش را که کرد به خانه می‌آید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات