دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاملی در نگرش سیاسی مصدق

تاملی در نگرش سیاسی مصدق

نویسنده: فخرالدین عظیمی
ناشر: خجسته
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 256
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

هنوز در شماری نوشته‌ها که اغلب از سر تفنن درباره جنبه‌های گوناگون تاریخ مشروطیت یا روزگار مصدق نوشته می‌شود از توجه تحلیلی به دشواری‌ها و کاستی‌های ساختاری ترتیبات مشروطه نشانی نیست و نگرشی تاریخی‌ ـ جامعه‌شناختی که کاوش و بررسی گسترده در اسناد را نیز پشتوانه داشته باشد، به این نوشته‌ها راه نیافته است. بررسی سنجشگرانه سبب‌ها، پیامدها و چند و چون درماندگی‌ها و ناکامی‌های انقلاب مشروطه و نهضت ملی روزگار مصدق کاری بسیار درخور است.

اما نادیده گرفتن یا کمرنگ‌نمایی اهمیت تلاش‌ها، آرمان‌ها و فداکاری‌هایی که با آن جنبش‌ها آمیخته است تنها می‌تواند پیامد دریافتی کوته‌بینانه و سطحی از تاریخ آزادیخواهی در کشور باشد. برخی کوته‌بینی و درمواردی، سرسپردن به غرض‌های خود را بدانجا رسانده‌اند که انقلاب مشروطه و جنبش‌های پس از آن را ناچیز یا خام‌اندیشانه وانمود کرده‌اند. برخی حتی ملی کردن نفت را «خطا» دانسته‌اند...

کتاب به بررسی تاریخ ، سیاست و فرهنگ سیاسی ایران با محوریت دکتر محمد مصدق می‌پردازد.این کتاب پرسش‌های مهمی را درباره سیاست و حکومت در ایران روزگار مدرن در میان می‌نهد و سازگاری یا ناسازگاری قانون اساسی مشروطه با نظام پارلمانی کارآمد از یکسو و کشورداری مقتدرانه و پاسخگو از سوی دیگر را تحلیل می‌کند. بررسی محدودیت‌های ساختاری حکومت مشروطه در ایران ، ویژگی‌های فرهنگ سیاسی و کردار سردمداران ، و معضل انتخابات آزاد از موضوعات اصلی این کتاب است.

هواداران صمیمی حکومت مشروطه چندان به اندیشیدن درباره حکومت کارآمد و شیوه‌های دستیابی به آن نپرداختند و بستن راه‌های قانونی خودکامگی را مهم‌تر دانستند. آنها در عمل با چالش‌های گوناگون روبه‌رو شدند. به‌رغم تلاش‌ها ، سازگاری مداوم مشروطیت و پادشاهی ممکن نشد. نفوذ و منافع کشورهای قدرتمند نیز استقرار مشروطیت را دشوارتر کرد.

چه راه‌هایی برای برون رفت از بن‌بست‌های سیاسی در میان بود؟ مصدق و هواداران او با چه دشواری‌هایی دست به گریبان بودند و چه برداشتی از حکومت و سیاست مشروطه داشتند؟ دولتمردانی مانند مصدق و قوام بر اساس چه انگیزه‌هایی وارد میدان سیاست شدند؟ کارنامه مشروطیت و تاریخ‌نگاری آن را چگونه باید ارزیابی کرد؟

فهرست

مشروطیت و چالش حکومت
انتخاب بدون حق انتخاب
تاملی در نگرش سیاسی مصدق
مصدق بر مسند حکومت
قوام‌السلطنه و سودای قدرت
رویایی انگلستان با حکومت مصدق
صد سال تکاپو در آرزوی بهروزی، در جستجوی آرامش
هویت انقلاب مشروطه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات