كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاملی در آینده اطلاعات

تاملی در آینده اطلاعات

نویسنده: معاونت پژوهش و تولید علم
ناشر: دانشکده اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 215
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

پس از یازده سپتامبر 2001، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا متوجه شدند که در عرصه «اطلاعات انسانی» دچار نقصان جدی هستند. هنگامی‌ که آمریکا به عراق حمله کرد، در زمینه دسترسی به مترجمان عربی با مشکلات بسیاری مواجه شد. کتاب حاضر قصد دارد موضوع امنیت انسانی را موشکافی کند. 

اطلاعات انسانی از دهه 1970 به بعد در آمریکا مورد بی‌مهری قرار گرفت و این کشور روندی از جایگزینی فناوری به جای تفکر را در دستور کار خود قرار داد. نویسنده کتاب معتقد است اشخاص دخیل در امر ضداطلاعات، امنیت، تحلیل و ارائه محصولات اطلاعاتی در تعریف اطلاعات انسانی می‌گنجند.

ایالات متحده طی چند دهه گذشته اطلاعات انسانی پنهان خود را نابود کرده است و با غفلت از ضد اطلاعات و امنیت، حتی اهمیت چندانی برای اطلاعات منابع باز نیز قائل نبوده است.

امروزه با قاطعیت می‌توان اظهار داشت که تنها رئیس جمهور ایالات متحده از محصولات اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری‌ها استفاده می‌کند و دیگر اعضای کابینه و کنگره هیچ حیاتی در زمینه تصمیم‌گیری از سوی جامعه اطلاعاتی این کشور دریافت نمی‌کنند. این در حالی است که بودجه سالانه جامعه اطلاعاتی آمریکا 75 میلیارد دلار است.

نهاد اطلاعات و امنیت یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین نهادهای هر جامعه است و همه کشورها به خدمات این نهاد نیاز مبرم دارند. وجود این نهاد در همه جوامع برای یک زندگی آرام و مطمئن ضروری است.

با توجه به شرایط متغیر و پیچیده جهانی، پیشرفت علوم و فناوری، برنامه‌های دشمنان برای ضربه زدن به نظام مقدس ج.ا.ا. به دلیل از بین رفتن منافعشان، توسعه اطلاعاتی در کشور امری اجتناب ناپذیر و یکی از اهداف راهبردی تلقی گردید. توسعه اطلاعاتی، سرعت و دقت تصمیم‌گیری و قدرت عمل مسئولین را افزایش می‌دهد و منجر به امنیت ملی و ثبات سیاسی ـ اجتماعی در کشور می‌گردد.

نیروی انسانی کارآمد و توانمند عامل اصلی توسعه در نظام اطلاعاتی است. از طریق این عامل مهم می‌توان اهداف اطلاعاتی را محقق نمود. به منظور تحقق اهداف، توانمندی‌های نیروی انسانی باید متناسب با انتظارات نظام اطلاعاتی باشد. نظام اطلاعاتی به دلایل مختلف دچار تغییر و تحول می‌گردد که این تغییرات توازن بین انتظارات و توانمندی‌های نیروی انسانی را بر هم می‌زند.

برنامه‌ریزی نیروی انسانی یکی از پیچیده‌ترین و تخصصی‌ترین فعالیت‌های مدیریت نظام اطلاعاتی است. کارکرد منابع انسانی برای پاسخگویی به انتظارات روبه تحول مدیریت و سازمان اطلاعاتی در سطوح مختلف خرد تا کلان می‌باشد. ارتقای نیروی انسانی از طریق آموزش صورت می‌گیرد.

آموزش در نظام اطلاعاتی جنبه حیاتی و کلیدی دارد و نباید بدون داشتن برنامه دقیق و هدفمند به این امر اقدام نمود. آموزش در نظام اطلاعاتی محدود به افراد خاصی نیست همه اعضاء شامل مدیران، کارشناسان، کارمندان اداری، نیروهای عملیاتی، منابع، خانواده پرسنل و حتی خود اساتید و مربیان آموزشی نیز باید تحت آموزش‌های منظم و دقیق قرار بگیرند.

آموزش‌های مورد نیاز در نظام رو به تحول اطلاعاتی، باید در سطوح مختلف و در زمینه موضوعات مختلف علوم اطلاعاتی و امنیتی، علوم مرتبط و سایر دانش‌های مورد نیاز ارایه‏ گردد.

گستره و تنوع موضوعات، سطوح و ابعاد متعدد در حوزه نیازهای آموزشی، مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده آموزش اطلاعاتی، برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت و دراز مدت توسعه در نظام اطلاعاتی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاملی در آینده اطلاعات

  • 120,000ریال

برچسب ها: جاسوسی, جامعه شناسی اطلاعاتی, ضد اطلاعات, ضد جاسوسی, جامعه شناسی سیاسی, کتاب تاملی در آینده اطلاعات