دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تازیانه بهرام

تازیانه بهرام
درحال حاضر موجود نمی باشد

تازیانه بهرام

نویسنده: ارسلان پوریا
ناشر: ارژنگ
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 70
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1347 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو
 


مروری بر کتاب

نمایشنامه منظوم در دو پرده

نمایشنامه ای به سخن آهنگین بربنیاد داستانی از داستانهای شاهنامه فردوسی

ارسلان پوريا ، مبدع نوعي از نمايشنامه بود که خود نمايشنامه آهنگينش مي ناميد و بي شباهت به آثار شکسپير نيست. ارسلان پوريا يکي از برجسته ترين نمايشنامه نويساني است که راه فتحعلي آخوندزاده و عبدالکريم طالبوف در دوران صدر مشروطيت را ادامه داد.متاسفانه فعاليت هاي سياسي اش در دهه هاي 30 و 40 باعث شد اکثر نوشته هايش گرفتار سکوت شود و به بايگاني راکد تاريخ راه يابد. بعد از کودتاي 28مرداد به کلي از سياست کناره گرفت و به عرصه ادبيات پناه برد.

سه نمايشنامه نخست وي به نام هاي «تراژدي افشين»، «ناهيد را بستاي» و «تراژدي کمبوجيه» در سال هاي 1336 و 1337 به نوعي سوگنامه زندگي خود نويسنده است. در سال 1338 «آرش تيرانداز» را نوشت و باعث شد بسياري از نويسندگان به تقليد از او به سراغ آثار کهن فارسي بروند. در سال 1340 مجموعه اشعارش به نام «سرود آزادي» منتشر شد. «تازيانه بهرام» و «رستاخيز تبريز» دو نمايشنامه آهنگين اوست که پوريا به استادي با حفظ وزن تا پايان نمايشنامه و به سبک شعر کلاسيک آنها را سرود.

نگاه خاکستري و لحظه هاي دراماتيک اثر از ويژگي هاي اين دو نمايشنامه است. او علاوه بر نمايشنامه، کتاب سه جلدي مهمي درباره تاريخ ايران نوشت به نام «کارنامه مصدق» که منبع اصلي تمام کتاب ها و مقالاتي است که پس از آن درباره وقايع ملي شدن صنعت نفت نوشته شد بدون اينکه نامي از او برده شود. متاسفانه اين کتاب به جز بخش هايي از آن، هرگز منتشر نشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات