دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

تاریخ پزشکی ایران و سرزمین های خلافت شرقی

تاریخ پزشکی ایران و سرزمین های خلافت شرقی
درحال حاضر موجود نمی باشد

تاریخ پزشکی ایران و سرزمین های خلافت شرقی

نویسنده: سیریل الگود
مترجم: باهر فرقانی
ناشر: امیرکبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 696
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : 

 

مروری بر کتاب

از دوره باستان تا سال ۱۹۳۴

سیریل الگود پزشک سابق سفارت انگلیس در ایران بوده است. آغاز تاریخچه پزشکی در ایران در واقع از دوره‌ای می‌باشد که پاتها‌ها در زادگاه نخستین خود در نزدیکی خوارزم زندگی می‌کردند و اولین پزشک آریایی"تریتا" نامیده شده که در واقع مانند اسکلپیوس برای یونانیان و آسکولاپیوس برای رومیان می‌باشد.نوشته‌های کتابهای مختلف زبان پهلوی نشان می‌دهند که"تریتا" در جراحی نیز دست داشته است. تریتا از خواص دارویی گیاهان مختلف نیز آگاهی کامل داشته وبه ویژه خود عصاره آنها را تهیه می‌کرد .

همانگونه که در یسنای ۹ بند ۱۰آمده‌است :" سومین ناموری که گیاه هئوما را فشرد وعصاره آن را مهیا ساخت تریتا از خاندان سام بود، آنکه صاحب دو پور دلیر یکی ارواخشیه ودیگری گرشاسب گردید...

کتب متعددی در زمینه‌ی تاریخ طب ایران، توسط اساتید فن و مؤلفان مختلف، نگاشته شده، ولی کتاب «تاریخ پزشکی ایران و سرزمین‌های خلافت شرقی» به طوری که مندرجات آن نشان می‌دهد، شاید تنها اثری باشد که تاریخ طب ایران را از روزگاران نخست تا قرن حاضر به تفصیل و به‌طور پیوسته معرفی می‌کند. تاریخ پزشکی ایران بیش از آن‌که یک اثر طبی باشد، حاوی تاریخ اجتماعی این منطقه است که ضمن آن، اشارات و مباحثی مربوط به تاریخ طب همراه با گزارش‌های تاریخی دل‌انگیز مطرح می‌شود و در عین حال نحوه‌ی پیشرفت و تحول این علم را در این پهنه نشان می‌دهد.

دکتر سیریل الگود، نویسنده‌ی کتاب، کسی است که در سال 1926 با سمت پزشک سفارت انگلیس در ایران خدمت کرده و به مدت 10 سال از نزدیک شاهد اوضاع پزشکی آن زمان بوده است. وی به توصیه‌ی ادوارد براون و با هم‌فکری دانشمندان ایرانی، بررسی درباره‌ی اسلام و ایران را آغاز کرد. کتاب تاریخ پزشکی ایران حاصل همین پژوهش‌ها بود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات