كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
تاریخ پارچه و نساجی در ایران

تاریخ پارچه و نساجی در ایران

نویسنده: فریده طالب پور
ناشر: دانشگاه الزهرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 244
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مصور

تاریخ پارچه بافی در ایران نشان می دهد که پارچه بافی در زمان های مختلف، متکی بر حمایت پادشاهان بوده و هرگاه مورد حمایت قرار گرفته به اوج پیشرفت خود رسیده است. سال ها پیش ایرانیان نه تنها انواع پارچه های زیبا و نفیس را تولید می کردند، بلکه مقادیر زیادی پارچه به سایر کشورها نیز صادر می کردند که نمونه هایی از آن ها اکنون زینت بخش موزه ها و مجموعه های خصوصی در جهان است. لذا برای شناخت وضعیت پارچه و نساجی در ایران، قبل از هر چیز، پیشینه ی آن باید مورد بررسی قرار گیرد.

کتاب حاضر مجموعه ای است که وضعیت نساجی ایران را در ادوار مهم تاریخی بررسی می کند و انواع منسوجات، شیوه های تزیینی پارچه و مراکز مهم بافت را در هر دوره مورد بررسی قرار می دهد.کاوش های باستان شناسی نشان می دهند که قدمت پارچه بافی در ایران به حدود ده هزار سال پیش می رسد. بنابر این می توان دریافت که انسان قبل از مهارت در پارچه بافی، باید هنر و مهارت ریسندگی و تولید نخ را فرا گرفته باشد و سپس از نخ هایی که به طور دستی تهیه می نمود، پارچه بافته و آن را با مواد رنگزای طبیعی و خاک های ملون موجود در محیط زندگی خود رنگ کرده باشد تا زیباتر جلوه کند.

لذا بررسی تحول و تکامل صنایع ریسندگی، بافندگی و چاپ پارچه در ابتدا ضروری به نظر می رسد تا خوانندگان با پیشینه ی این صنایع بهتر آشنا شوند. اندیشمندان ایرانی و خارجی به بررسی هنرهای ایران در دوره های مختلف پرداخته اند که گاهی بخش کوچکی از مطالعات خود را نیز به منسوجات ایرانی اختصاص داده اند. این کتاب به منظور ارائه ی اطلاعات کافی در مورد پارچه بافی و نساجی ایران تدوین شده که امید است مورد استفاده ی دانشجویان و علاقه مندان قرار گیرد...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تاریخ پارچه و نساجی در ایران

  • 0ریال

برچسب ها: فریده طالب پور, پارچه, نساجی, تاریخ صنایع ایران, تاریخ نساجی, تاریخ پارچه, کتاب تاریخ پارچه و نساجی در ایران